6 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Adrian Çela largohet nga OSHEE

Adrian Çela një nga drejtorët më jetëgjatë dhe më të rëndësishëm të qeverisë socialiste është larguar nga detyra si administrator I Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike Group. Oligarkia.al ka mësuar se dy ditë më parë, afati i zotit Çela si administrator i OSHEE ka përfunduar dhe emërimi i tij nuk është rinovuar më.

Adrian Çela erdhi në krye të OSHEE në dhjetor të vitit 2014, gjatë kohës kur qeveria nisi një aksion të gjerë për disiplinimin e sektorit energjetik. Aksioni u shoqërua dhe më debate të forta jo vetëm politike, për shkak të goditjes që qeveria u bëri edhe familjeve të varfra, që nuk mund të paguanin energjinë elektrike.

Në atë kohë, u arrestuan nga policia me mijëra qytetarë për mospagesën e energjisë elektrike, ndërkohë që në disa raste burgosjen përfunduan me tragjedi, sic ishte rasti I një qytetari që vari veten në burgim.

Për 9 vjet Adrian Çela ka qenë një nga drejtorët më të rëndësishëm dhe më të fuqishëm të administratës socialiste, saqë shpesh rëndësia e tij eklipsonte dhe atë të ministrave të energjisë. Por me ardhjen e Belinda Ballukut në krye të ministrisë së Energjisë situata ndryshoi.

Mes zonjës Balluku dhe Çelës ka patur një betejë të ashpër në heshtje. Një vit më parë, ministrja e Energjisë ndërmorri disa ndryshime në statutin e OSHEE, të cilat praktikisht zbehën pushtetin dhe kompetencat e Adrian Çelës. Ndërkohë që fuqia brenda sektorit të shpërndarjes së energjisë kaloi tek Blendian Dalipi, drejtori i OSSH-së, që etiketohet si një nga njerëzit më të afërt dhe të besuar të Ballukut.

Kjo betejë underground, përfundoi 2 ditë më parë, kur mandati i Adrian Çelës si administrator i OSHEE group përfundoi dhe nuk u rinovua më. Çka do të thotë se pushtetit të pakufijshëm të zëvëndëskryeministres tashmë i shtohet dhe kështjella e fundit që kishte mbetur jashtë, sistemi i shpërndarjes së energjisë.   

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *