20 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Airbnb: Shqipëria vendi i katërt më i lirë në Europë për pushime

Britanikët që shpresojnë për një pushim të volitshëm jashtë vendit në Evropë duhet të shkojnë në Ballkan për një Airbnb që kushton mesatarisht 40 £ në natë, zbuloi një studim sot. Moldavia, Maqedonia e Veriut, Kosova, Serbia dhe destinacioni në trend Shqipëria janë emëruar në një studim të ri si vendet më të lira të Evropës për pushime me qira.

Hulumtimi nga AirDNA, i cili monitoron çmimet e Vrbo dhe Airbnb, zbuloi se norma mesatare ditore në të gjithë Evropën është rritur me më shumë se 15 përqind në vetëm një vit. Por ka ende pazare për t’u gjetur, me Moldavinë më të lirë me 40 £ në natë, pastaj Maqedoninë e Veriut me 41 £, Kosovën me 42 £, Shqipërinë me 52 £ dhe Serbinë me 54 £.

AirDNA tha se ndërsa Moldavia është një vend me më pak udhëtime, ajo mund të jetë një ‘destinacion tërheqës për ata që kërkojnë ushqim të lirë, qëndrime dhe verë të jashtëzakonshme’.

Vendet me të shtrenjta

Megjithatë, në anën tjetër të shkallës, më të shtrenjtat janë Monako me 291 £ në natë, Islanda me 199 £, Zvicra me 179 £, Britania e Madhe me 176 £ dhe Greqia me 175 £. Studiuesit vunë në dukje se edhe për ata që kërkojnë të vizitojnë vendet e shtrenjta, shpesh mund të gjendet një marrëveshje e mirë jashtë sezonit të lartë.

Normat mesatare në të gjithë Evropën priren të jenë më të lartat në mes të gushtit dhe më të ulëtat në fillim të shkurtit, thanë ata. Një përjashtim nga kjo është Andorra, ku sezoni i skive të dhjetorit i shtyn normat mesatare 81 për qind më të larta se në muajin më të ulët të nëntorit. Një tjetër është Monako, ku Çmimi i Madh i Formula 1 do të thotë se normat në maj janë 79 për qind më të larta se në shkurt.

Studimi shqyrtoi gjithashtu qytetet më të lira brenda vendeve më të shtrenjta, duke theksuar opsionet me vlerë më të mirë të Birminghamit në MB me 118 £ në natë, Arnhem në Holandë me 120 £, Qyteti i Luksemburgut me 133 £, West Mayo në Irlandë me 145 £ dhe Reykjavik në Islandë me 209 £.

Firma tha se kthimi i udhëtimeve ndërkombëtare, rimëkëmbja ekonomike, besimi më i mirë i konsumatorëve dhe mungesa e kufizimeve pandemike e kanë bërë vitin 2023 ‘viti i udhëtimit në Evropë’.

Çmimet variojnë sipas stinës

Në Shqipëri, dielli i verës nënkuptonte se udhëtarët në gusht paguanin 81 për qind më shumë se minimumi i shkurtit. Studiuesit arritën në përfundimin: ‘Nëse buxheti është një konsideratë, por ju jeni të interesuar të udhëtoni në këto ose vende të tjera shumë sezonale, udhëtimi gjatë muajve jashtë sezonit ka të ngjarë t’ju sjellë ofertat më të mira të udhëtimit.’

Megjithatë, ata gjithashtu theksuan se ata që udhëtojnë në një vend që ka sezonalitet të ulët do të shohin tarifa të ngjashme pavarësisht nga koha e vitit. Vendet me sezonalitet të ulët priren të jenë ato ku klima nuk është një faktor aq i madh sa mund të jetë në destinacionet e skive ose plazhit.

Liderët në Evropë në këtë drejtim janë Franca, Sllovakia, Sllovenia dhe Gjermania, ku tarifat mesatare ditore për muajt më të lirë jashtë sezonit të vitit 2022 ishin vetëm rreth 20 për qind më pak se ato gjatë muajve më të shtrenjtë të sezonit të pikut. MailOnline shikoi disponueshmërinë në Airbnb për atë që është jashtë sezonit në shumicën e pjesëve të Evropës në nëntor, duke futur një kërkim për shtatë netë nga 4 nëntori për dy të rritur.

Në Moldavi, ju mund të qëndroni në një apartament shumëngjyrësh me një dhomë gjumi me një vlerësim ‘superhost’ për deri në katër të ftuar për vetëm 200 £ për një javë në kryeqytetin e Kishinaut. Ata që vizitojnë Maqedoninë e Veriut mund të shkojnë për një apartament me një dhomë gjumi në lagjen e plazhit Kaneo me pamje nga deti, që kushton vetëm 244 £ për javë.

Turistët që shkojnë në Kosovë mund të marrin një kabinë me dy dhoma gjumi në fshat afër kryeqytetit Prishtinë për 237 £ në javë. Ata në Shqipëri, për të cilat MailOnline raportoi muajin e kaluar se po bëhet me shpejtësi një destinacion popullor turistik, mund të marrin një apartament me një dhomë gjumi në Himarë për 138 £ në javë, i cili ka 83 komente me mesatare 4,67 yje.

Dhe vizitorët në Serbi mund të qëndrojnë në një studio me një dhomë gjumi në zemër të Beogradit, e cila ka 120 komente mesatarisht me pesë yje, për 310 £ për javë.

Daily Mail

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *