15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Alabbar do të ndërtojë në Hungari kullën më të lartë në Europë dhe një mini Dubai me 7 miliardë dollarë

Miliarderi i Emirateve të Bashkuara Arabe, Mohamed Alabbar raportohet se ka nënshkruar një marrëveshje me qeverinë e Hungarisë për të ndërtuar një “lagje të ngjashme me Dubain” në Budapest në një marrëveshje me vlerë deri në 7 miliardë dollarë.

Alabbar’s Eagle Hills Properties do të punojë me qeverinë hungareze për të ndërtuar “kullën më të lartë në Evropë dhe një qendër tregtare” dhe zhvillimin e një stacioni hekurudhor pjesërisht të braktisur si pjesë e mega projektit, tha një raport i Reuters.

Raporte të tjera të mediave ndërkombëtare thanë se propozimi përfshinte ndërtimin e një “lagje të ngjashme me Dubain” në Budapest.

Biznesmeni nga Emiratet konfirmoi perspektivën, por nuk dha detaje rreth marrëveshjes dhe projektit.

“Eagle Hills Properties LLC është e emocionuar me perspektivën e ofruar nga Hungaria, një vend i shquar për potencialin e tij të gjerë dhe trashëgiminë e pasur kulturore. Ne jemi vërtet të nderuar që konsiderohemi për partneritet në këtë zhvillim të rëndësishëm,” tha Alabbar, kryetar i Eagle Hills Group.

“Ky projekt shkon përtej investimit të thjeshtë të pasurive të paluajtshme; është një dëshmi e respektit dhe admirimit tonë të thellë për rëndësinë historike të Hungarisë, gjallërinë kulturore dhe ambiciet e popullit të saj për të ardhmen,” shtoi ai.

“Eagle Hills Properties LLC është e përkushtuar për të aplikuar ekspertizën dhe entuziazmin tonë për rinovimin urban, duke siguruar që ky projekt jo vetëm të përmbushë, por edhe të tejkalojë pritshmëritë e komunitetit dhe të gjithë aktorëve të përfshirë.”

Bisedimet rreth marrëveshjes së madhe nisën pasi Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Hungaria nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi ekonomik që synonte stimulimin e flukseve të tregtisë dhe investimeve midis dy kombeve.

Në fillim të kësaj jave, Dr Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Ministri i Shtetit i Emirateve të Bashkuara Arabe për Tregtinë e Jashtme, nënshkroi paktin me Péter Szijjártó, Ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Hungarisë, sipas ëam.

“Ne po krijojmë mundësi për sektorët tanë privatë për të rritur bashkëpunimin dhe për të ndërtuar partneritete në fusha të ndryshme që do të jenë thelbësore për diversifikimin ekonomik, duke lehtësuar dhe nxitur gjithashtu ndërmarrjet private të përqendruara në të ardhmen dhe industritë në zhvillim të rriten brenda dhe përtej kufijve tanë,” tha Al Zeyoudi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *