19 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

APD: Tenderi për ndërtimin e portit të ri të Durrësit hapet brenda 3 muajve

Autoriteti Portual i Durrësit (APD) tha se tenderi i ndërtimit të portit të ri tregtar në Porto Romano do të hapet në tremujorin e parë të 2024.

Fazës së parë të projektit i është dhënë leja e ndërtimit pas përfundimit të suksesshëm të projektimit të detajuar të objektit të ri, tha APD në një postim në rrjetet sociale të martën.

Dizajni i detajuar u krye nga një konsorcium që përfshin firmën inxhinierike holandeze Royal HaskoningDHV dhe firmën shqiptare të konsulencës Abkons, tha qeveria më herët.

Porti i ri do të ndërtohet në zonën e Porto Romanos në pjesën veriperëndimore të Durrësit. Porti ekzistues në zonën jugore të qytetit do të strehojë një projekt të ri rezidencial dhe detar prej 2 miliardë eurosh (2.2 miliardë dollarë) nga investitori arab Muhamed Alabbar.

Autoriteti Portual deklaroi se ka nisur gjithashtu konsultimet me NATO-n për ndërtimin e një baze detare në zonën e Porto Romanos, një projekt që mund të bashkëfinancohet nga Shqipëria dhe NATO.

Porti i ri në Porto Romano do të lidhet me një port të thatë në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë me një hekurudhë dhe një port të thatë në Strugën e Maqedonisë së Veriut, tha më herët APD. Porti i thatë është një objekt i vendosur në pjesët e brendshme të një vendi, i pajisur për trajtimin, ruajtjen dhe përpunimin e ngarkesave të importit dhe eksportit.

Qeveria shqiptare ka akorduar 43 miliardë lekë (450 milionë dollarë/412 milionë euro) në buxhetin e vitit 2024 për ndërtimin e portit të ri të Durrësit, tha më herët. Rreth 26 miliardë lekë janë planifikuar për të financuar kostot e ndërtimit në vitin 2025 dhe 2026.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *