30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Bashkim Ulaj ndërton hotel me 5 yje në qendër të Zagrebit

Hoteli i RI MET Boutique me pesë yje në qendër të Zagrebit, me 26 dhoma, një spa, një sallë konferencash, një tarracë në çati dhe objekte të tjera, u hap zyrtarisht mbrëmjen e së hënës dhe në ceremoni morën pjesë Ministri i Turizmit dhe Sport Nikolina Brnjac.

Hoteli i arkitekturës moderne në pesë kate me fasadë dhe hyrje në xhami është ndërtuar nga kompania Abau, e cila zotërohet nga sipërmarrësi shqiptar Bashkim Ulaj dhe dy vëllezërit e tij Ahmet dhe Astrit. Në ceremoninë e inaugurimit të tij, përvec Brnjac ishin të pranishëm pronari dhe investitori Ahmet Ulaj, dhe nënkryetari i Komunës së Zagrebit, Luka Korlaet.

Ulaj është një sipërmarrës shqiptar i cili prej disa vitesh operon në Kroaci dhe biznesi i hotelerisë ka nisur në vitin 2017. Ai ka dy kompani të regjistruara në Kroaci, të dyja me seli në Lovran. Përveç kompanisë, Ulaj ka regjistruar në Kroaci edhe një degë të Gener 2. Drejtor i të dyja kompanive është Ahmet Ulaj.

Shtatorin e kaluar, Gener 2 fitoi në Rijeka, një kontratë me vlerë rreth 27.5 milionë euro, si kontraktor në kuadër të projektit të BE-së për përmirësimin e infrastrukturës ujore dhe komunale. Me atë rast, Ahmet Ulaj ka thënë se është hera e parë që po shfaqen në Kroaci në punë të tilla dhe synimi i tyre është që të vazhdojnë të investojnë këtu.

“Hoteli është i vogël, por me simbolikë të madhe”
Hoteli i ndodhur në rrugën Prashka, në afërsi të sheshit qendror Ban Jelaçiq të Zagrebit, është një strukturë luksoze akomodimi.

“Jemi të kënaqur që në qendrën e qytetit “ringjallëm” një hapësirë ​​jo funksionale. Hoteli është i vogël, por ka simbolikë të madhe edhe për rajonin sepse tregon miqësinë dhe bashkëpunimin midis Kroacisë dhe Shqipërisë, dhe ne besojmë se hoteli është një vlerë edhe për qytetin”, theksoi Ulaj, duke shprehur respekt për komunitetin shqiptar në Kroaci, përfaqësues të të cilit ishin edhe në hapje.

Përfaqësuesja e kryeministrit, ministrja Brnjac, tha se qëllimi i qeverisë kroate është zhvillimi dhe investimi në objekte dhe përmbajtje cilësore në ofertën turistike dhe se një kontribut për këtë është edhe ky hotel, duke shtuar se numri prej katër – dhe hotelet dhe kampet me pesë yje në Kroaci janë dyfishuar vitet e fundit.

Nënkryetari i Bashkisë Korlaet shprehu kënaqësinë e tij për hotelin e ri në emër të administratës së qytetit, duke thënë se “hoteli kontribuon në rinovimin urban të qytetit sepse u aktivizua diçka e lënë pas dore dhe e paarritshme, me arkitekturë të nivelit të lartë”.

Në hapje përveç ministres Brnjac, ishin të pranishëm edhe ministri i Financave Marko Primorac, deputetja për minoritete Ermina Lekaj Prljaskaj dhe të ftuar të tjerë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *