21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Ballkani Perëndimor kërkon mbështetje nga BE dhe anëtarësim në bllok

Udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor u zotuan të hënën të përdorin plotësisht planin e mbështetjes financiare të Bashkimit Evropian prej 6 miliardë eurosh (6.5 miliardë dollarë) ndërsa vazhdojnë të kërkojnë anëtarësimin në bllok.

Serbia, Kosova, Bosnja, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë në faza të ndryshme të procesit të anëtarësimit. Udhëheqësit e tyre u mblodhën në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, dhe thanë në një deklaratë të përbashkët se ishin të përkushtuar “për zhvillimin e vendeve të tyre për të ndjekur standardet evropiane”.

Në nëntor, Komisioni Evropian prezantoi një Plan Rritjeje për Ballkanin Perëndimor për të përmirësuar integrimin ekonomik me tregun e vetëm të BE-së, për të nxitur integrimin ekonomik rajonal, për të përshpejtuar reformat themelore dhe për të rritur ndihmën financiare.

Plani përfshin një reformë të propozuar prej 6 miliardë eurosh dhe skemë rritjeje që do të jepet për tre vjet, 2024-2027, në varësi të reformave të dakorduara. Qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë në dyfishimin e ekonomisë së Ballkanit Perëndimor gjatë dekadës së ardhshme. Financimi shpreson të trajtojë zhgënjimin midis banorëve të vendeve kandidate me ritmin e ngadaltë të procesit të anëtarësimit, si dhe të ruajë shtrirjen e vendeve me Perëndimin ndërsa lufta e Rusisë kundër Ukrainës vazhdon.

Të pranishëm në takimin e së hënës ishin presidenti serb Aleksandar Vuçiq, kryeministri shqiptar Edi Rama, ai i Kosovës Albin Kurti, kryeministri i Malit të Zi Milojko Spajiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Ishin të pranishëm edhe Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike James O’Brien dhe drejtori i përgjithshëm për negociatat e fqinjësisë dhe zgjerimit në Komisionin Evropian, Gert Jan Koopmann.

“Çdo vend është përgjegjës për reformat e veta dhe për të punuar me sa më shumë fqinjë të mundet,” tha O’Brien. “Kështu që tani, vendet që marrin iniciativën do të marrin përfitimet më shpejt dhe nuk do të duhet të presin derisa të zgjidhet ndonjë mosmarrëveshje që nuk ka lidhje.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *