6 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore

Bie dhe sistemi i fundit publik shëndetësor në Europë, Britania kërkon ndihmën e spitaleve private

Shërbimi Kombëtar Shëndetësor (NHS), krenaria e britanikëve, është detyruar të dorëzojë monopolin dhe të kërkojë ndihmën e sektorit privat për të bërë të mundur trajtimin shëndetësor të anglezëve. Me 7.5 milionë britanikë, që presin në radhë prej muajsh për të marrë shërbim shëndetësor, qeveria britanike është detyruar të pranojë se sistemi publik shëndetësor nuk mund të ofrojë dot më shërbimin shëndetësor në kohë të përshtatshme për pacientët.

Rishi Sunak po planifikon zgjerimin më të madh të përfshirjes së sektorit privat në Sistemin Kombëtar Shëndetësor (NHS), që nga epoka e Blair-it, në një përpjekje për të pastruar radhët rekord të pacientëve që presin të marrin shërbim.

Të premten, ministrat do të shpallin masat për të “përdorur çdo mjet në dispozicion” për të shkurtuar listat e pritjes përpara zgjedhjeve të ardhshme.

Firmave të sektorit privat do t’u kërkohet të operojnë qendra diagnostike komunitare për pacientët e NHS, duke filluar me tetë njësi që kryejnë më shumë se 400,000 skanime, kontrolle dhe teste në vit.

Në të gjithë vendin, kompanive të tilla do t’u kërkohet të identifikojnë të gjithë kapacitetin rezervë, duke i mundësuar NHS-së të dërgojë pacientët me pritje të gjata në spitalet private që mund t’i trajtojnë ata më shpejt.

Rekord pacientësh në listat e pritjeve

Shifrat e fundit tregojnë se 7.47 milionë – më shumë se një në tetë persona – janë në listat e pritjes, shifra më e lartë që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 2007.

Planet i bëjnë jehonë shtysës së vënë në lëvizje nga Sir Tony Blair për të zgjeruar përdorimin e sektorit privat në shërbimin shëndetësor. Qeveria Laburiste financoi një rrjet prej 30 klinikash private që kryenin operacione dhe teste për pacientët e NHS midis 2003 dhe 2010.

Duke shkruar për The Telegraph, Will Quince, ministri i shëndetësisë, tha se listat rekord të pritjes nënkuptonin se ishte “jetike që të shkojmë më tej” sesa përpjekjet e mëparshme për të përdorur sektorin e pavarur për të forcuar kapacitetin e NHS.

“NHS ka përdorur sektorin e pavarur për të forcuar kapacitetin e saj dhe për të lehtësuar presionin në periudha kritike për gati dy dekada,” tha ai.

“Por në një kohë të listave të pritjes rekord është jetike që ne të shkojmë më tej për të përmirësuar kujdesin për pacientët duke qëndruar besnikë ndaj parimeve themeluese të NHS, pa pagesë në pikën e përdorimit.”

Por laburistët kanë akuzuar konservatorët se po veprojnë shumë ngadalë – duke thënë se nëse kapaciteti rezervë i sektorit të pavarur do të ishte përdorur më shpejt, 330,000 pacientë të tjerë do të ishin trajtuar tashmë që nga janari 2022.

ëes Streeting, sekretari i shëndetit në hije, ka thënë më parë se Laburistët do të kishin shkuar më tej se konservatorët në përdorimin e shtretërve të spitaleve private për pacientët e NHS.

Aksioni ndjek urdhrat e Kryeministrit për të “fuqizuar” përdorimin e sektorit privat dhe për t’u dhënë pacientëve një zgjedhje të spitalit, në mënyrë që të ulen pritjet.

Z. Sunak krijoi Task Forcën e Rimëkëmbjes Zgjedhore, të kryesuar nga z. Quince, e cila do të publikojë rekomandimet e saj të premten.

Sipas planit, tabelat e kontrollit do të përdoren për të kapur informacion në kohë reale në lidhje me kapacitetin e lirë në NHS dhe sektorin privat, në një përpjekje për të përdorur të gjitha burimet.

David Hare, shefi ekzekutiv i Rrjetit të Pavarur të Ofruesve të Kujdesit Shëndetësor, i cili ishte pjesë e grupit të punës, tha se njoftimi ishte “një hap i vërtetë, domethënës përpara për të zhbllokuar më shumë kapital, kapacitet dhe aftësi të sektorit të pavarur”.

Mjekët e përgjithshëm tashmë po u kërkohet të sigurojnë që të gjithë pacientët që referohen për kujdes spitalor të kenë një zgjedhje prej pesë ofruesve, të cilët mund të përfshijnë sektorin privat.

Nga tetori, kushdo që ka pritur më shumë se nëntë muaj pa u caktuar një takim do t’i thuhet se mund të kalojë te një ofrues me një pritje më të shkurtër.

Ministrat janë zotuar të hapin 160 qendra në total deri në vitin 2030, si pjesë e përpjekjeve për të përshpejtuar diagnostikimin e kancerit dhe gjendjeve të tjera vdekjeprurëse.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *