15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Bitcoin do të arrijë 200 mijë dollarë, thotë drejtoresha e Bidget

Bitcoin mund të arrijë nivelin e tij më të lartë të të gjitha kohërave prej 69 mijë dollarësh me një rritje tjetër prej 4% nga ccmimi aktual. Por ekspertët besojnë se rekordi jo vetëm që do të arrihet, por monedha më e madhe kripto do të rritet të paktën trefish mbi çmimin e tij aktual gjatë këtij.

Drejtoresha menaxhuese e Bitget, Gracy Chen tha se Bitcoin (BTC) potencialisht mund të arrijë 180,000 deri në 200,000 dollarë në ciklin e vazhdueshëm falë interesit rritës për kriptomonedhën më të lartë sipas kapitalit të tregut nga palët e interesuara institucionale.

Në kohën e shtypit, BTC u kuotua me 67,200 dollarë, me një rritje prej 6% në 24 orët e fundit.

Nëntë emetues BTC ETF kanë tërhequr mbi 7 miliardë dollarë flukse hyrëse kumulative pavarësisht se investitorët Grayscale kanë arkëtuar afro 9 miliardë dollarë nga fondi i konvertuar i firmës i tregtuar në GBTC, sipas të dhënave nga SoSoValue.

Ofruesit e rinj të fondeve të Bitcoin mburren me mbi 20 miliardë dollarë aktive nën menaxhim (AUM) dhe kanë grumbulluar të paktën 750,000 BTC që nga hapja e tregtimit në shkëmbimet amerikane më 11 janar.

Ndjenja mbizotëruese mes analistëve dhe ekspertëve sugjeron se një goditje e ofertës po vjen, veçanërisht me përgjysmimin e Bitcoin që pritet muajin e ardhshëm. Në prill, rrjeti i BTC do të zvogëlojë me 50% shpërblimin për nxjerrjen e blloqeve të reja, duke ulur shkallën me të cilën monedhat e reja hyjnë në qarkullim për të ruajtur mungesën dhe për të zbutur inflacionin.

Udhëheqësit e opinionit si Matrixport, Fundstrats Thomas Lee dhe Anthony Scaramucci mendojnë se rritja e kërkesës nga ETF-të spot Bitcoin së bashku me përgjysmimin e rritjes së ofertës duhet të shkaktojë një rritje të ndjeshme të ccmimit të kriptomonedhës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *