12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Bitcoin nuk ndalet më, fluturon mbi 71 mijë dollarë

Bitcoin shënoi të hënën rekordin e ri të të gjitha kohërave duke kaluar çmimin 71 mijë dollarë, teksa tendenca në rritje e kriptomonedhës më të madhe nuk tregoi shenja ngadalësimi.

Lëvizja vjen pasi mbikëqyrësi financiar i Britanisë të hënën u bë rregullatori më i fundit që hapi rrugën për produktet e tregtimit të aseteve dixhitale duke deklaruar se tani do të lejojë bursat të tregtojnë instrumenta të kriptomonedhave.

Bitcoin u rrit me 4.8 për qind në një rekord prej 71,677 dollarësh në tregtimin evropian, duke sjellë fitimet për vitin e deritanishëm në 70 për qind.

Kriptomonedha më e vlefshme në botë është rritur nga një vërshim i parave në fondet e reja të shkëmbimit të bitcoin-it, si dhe nga shpresat që Rezerva Federale së shpejti do të ulë normat e interesit.

Flukset e kapitalit në 10 fondet më të mëdha amerikane të liçencuara për shkëmbim të bitcoin-it u ngadalësuan në nivelin më të ulët dy-javor në javën deri më 8 mars, por megjithatë arritën pothuajse 2 miliardë dollarë, sipas të dhënave të LSEG.

Javën e kaluar Bitcoin theu rekordin e tij të mëparshëm afër 69,000 dollarëve – i cili kishte mbajtur që nga nëntori 2021 – dhe, pavarësisht nga disa fitime fillestare, tregtarët kanë vazhduar të ofrojnë çmime më të larta.

“Pasi shkelen 70,000 dollarë, objektivi tjetër natyror është 100 mijë dollarë,” tha Samir Kerbage, shefi i investimeve në menaxherin e aseteve të kriptove Hashdex.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *