25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Boeing ulet në tokë/ Pas aksidentit në Alaskë të gjitha linjat ndalojnë fluturimet me Max 9

Kompania ajrore Turkish Airlines ka vendosur të ndalojë në flotën e saj pesë Boeing 737 Max 9, pas aksidentit të ndodhur në bordin e një avioni të këtij lloji të Alaska Airlines. “Pas aksidentit që përfshiu aeroplanin Boeing 737 Max 9 të Alaska Airlines, pesë Boeing 737 Max 9 nga flota Thy u tërhoqën për inspektim si masë paraprake”, shpjegon kompania në faqen e saj të internetit. Pesë avionët do të “hiqen nga flota operacionale ku do të ulen” dhe do të inspektohen përpara rifillimit të fluturimeve.

Precedenti i Alaska Airlines
Zgjedhja e transportuesit turk vjen pas aksidentit të fluturimit të kompanisë amerikane Alaska Airlines. Në mbrëmjen e 5 janarit, një fluturim i planifikuar plot me pasagjerë humbi derën e tij pak pas nisjes nga aeroporti Portland (Oregon). Në Shtetet e Bashkuara, Agjencia Federale e Aviacionit Civil (FAA) urdhëroi më 6 janar inspektimin e menjëhershëm të 171 avionëve Boeing 737 Max 9, të cilët mbetën në tokë pas aksidentit. Direktiva FAA “kërkon që linjat ajrore të inspektojnë avionin përpara një fluturimi të ri”, tha agjencia. Për më tepër, NTBS, agjencia amerikane e sigurisë së transportit, njoftoi se kishte dërguar një ekip në Portland për të hetuar arsyet e këtij mosfunksionimi.

Episodi zgjat periudhën kritike për një nga modelet kryesore të Boeing, gjiganti i aviacionit me qendër në Seattle (SHBA). Kompania ftoi klientët e saj të inspektojnë avionin 737 Max në fund të vitit 2023 për një “bulon të mundshëm të lirshëm” në sistemin e kontrollit të timonit. Boeing rekomandoi inspektimet pasi “një operator ndërkombëtar zbuloi një bulon dhe dado që mungonte gjatë kryerjes së mirëmbajtjes rutinë në një mekanizëm në lidhjen e kontrollit të timonit”, tha FAA në një deklaratë. Avioni u rikthye në operim në fillim të vitit 2023, katër vjet pas dy përplasjeve të avionëve që u kushtuan jetën 346 njerëzve midis 2018 dhe 2019.

Administrata Federale e Aviacionit (FAA), organi amerikan përgjegjës për sigurinë e aviacionit, njoftoi gjithashtu se kishte urdhëruar ndalimin e përkohshëm të disa avionëve Boeing 737 Max 9 pas aksidentit në një fluturim të Alaska Airlines. Administratori i FAA, Mike ëhitaker tha se agjencia do të kërkojë inspektime të menjëhershme të disa avionëve përpara se të kthehen në ajër. Urdhri ka të bëjë me 171 avionë në mbarë botën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *