25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

BQE kundërshton taksën e qeverisë italiane për bankat

Banka Qendrore Evropiane (BQE) po përgatitet t’i dërgojë një letër Italisë duke ngritur kundërshtime në lidhje me taksën e papritur të qeverisë mbi fitimet e bankave, shkroi të premten e përditshmja Corriere della Sera.

Letra do të kritikojë faktin që Roma shpalli taksën javën e kaluar pa informuar më parë as Bankën e Italisë dhe as BQE-në, siç supozohet të bëjë sipas rregullave të BE-së, shkruante gazeta, pa cituar burime.

Taksa rrezikon të dobësojë bankat e Italisë dhe ekonominë e saj në përgjithësi, do të thotë BQE në letrën që do të dërgohet më së voni brenda “dy javësh”, thuhet në artikull.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *