30 Maj, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Breshri shkatëron panelet diellore

Nëse do të nevojitej një moment simbolik i ngjarjeve ekstreme klimatike të këtij fundi të korrikut 2023, mund të zgjidhej 24 orët midis 21 dhe 22 korrikut, kur 46 stuhi të dhunshme breshëri goditën midis Emilia-Romagna dhe Lombardisë. Kokrra breshëri në madhësinë e topave të tenisit, të cilat kanë shkaktuar dëme të shumta në të mbjellat, serat, strukturat bujqësore dhe në çatitë e shumta, industriale dhe jo vetëm, të cilat prej disa kohësh janë populluar gjithnjë e më shumë me panele fotovoltaike.

Në zonën e Modenës si dhe në zonat Treviso dhe Vicenza janë hedhur në erë plotësisht makina, xhamat e makinave si dhe sistemet fotovoltaike të banesave dhe bizneseve. Edhe panelet e gjeneratës së fundit, veçanërisht të forta, nuk i rezistuan ndikimit. Më shumë se ngjarje të jashtëzakonshme, tendenca dhe shpeshtësia me të cilën këto ndodhin përvijojnë tablonë e një normaliteti të ri: sipas të dhënave më të fundit nga Observatori Città Clima i Legambiente, të publikuara me rastin e Ditës Botërore të Mjedisit, tendenca është në rritje, me 122 fenomene ekstreme të motit që ndodhin në 5 muajt e parë të 2023.

Moti ekstrem dhe rezistenca e paneleve
Zakonisht panelet diellore testohen me sfera 2.5 centimetër për rezisistencën e tyre kur prodhohen në fabrika. Alessandro Villa, Drejtor Ekzekutiv i Elmec Solar – kompania e certifikuar me bazë në Brunello që merret me energjitë e rinovueshme, projektimin dhe instalimin e sistemeve diellore fotovoltaike dhe sistemeve të ruajtjes shpjegon se «breshëri 2 cm përgjithësisht arrin në tokë me më pak se 70 km/h dhe, kur flasim për breshër, zakonisht bëhet fjalë për kokrra që kanë një trup qendror kompakt, por janë pjesërisht të shpërbëra nga jashtë. Prandaj, sferat 2.5 cm me të cilat testojmë janë shumë mbi normalen.”

Megjithatë, ai vëren se fenomenet klimatike kanë ndryshuar. “Emergjenca klimatike dhe tropikalizimi i territoreve ka çuar në një rritje të lartësisë së reve: ndodh që avionët e linjës tani detyrohen t’i shmangin retë në mbi 10,000 metra, gjë që ishte absolutisht e pazakontë deri vonë. Temperatura dhe lagështia më e lartë, të cilat gjatë ngjitjes në re shtojnë forcën e së njëjtës ngjitje, ka sjellë një përqendrim më të madh të fenomeneve dhe zhvillimeve vertikale. Breshëri arrin të ngjitet në lartësi më të mëdha se në të kaluarën, me një rritje në madhësinë e kokrrës dhe aftësinë e tij për t’i rezistuar uljes për një kohë më të gjatë.

Rezultati janë fenomene të një intensiteti të tillë që, nëse goditen, shkojnë përtej forcës, me të cilën panelet diellore janë testuar gjatë prodhimit. Një kokërr, ose më mirë një top breshëri sa një top tenisi, arrin 120 km/h dhe peshon disa qindra gramë, një kokërr 10 cm arrin 150 km/h dhe mund të peshojë edhe një kilogram”.

Villa shpjegon se një panel i dëmtuar edhe shumë nga breshëri mund të vazhdojë të funksionojë, por sigurisht që performanca e tij është e degraduar dhe për këtë arsye është e nevojshme të zëvendësohet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *