30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Britania do t’i paguajë Shqipërisë 4 mln paund në vit për të marrë mbrapsht të burgosurit më të rrezikshëm

Britania do t’i paguajë Shqipërisë të paktën 4 milionë paund në vit për të marrë 200 nga të burgosurit e saj më të rrezikshëm sipas një marrëveshjeje të ratifikuar këtë javë. Paratë do të përdoren për rinovimin e burgjeve, sigurinë shtesë, pajisjet e rehabilitimit dhe trajnimin e rojeve.

Sipas marrëveshjes, për ccdo të burgosur qeveria britanike do të paguajë 36.5 euro në ditë, për të gjithë kohëzgjatjen e dënimit. Mediat angleze bëjnë të ditur se dy qeveritë kanë rënë dakord për ngritjen e një grupi të përbashkët mbikëqyrës për të parandaluar keqtrajtimin e të burgosurve. Qeveria shqiptare do të hartojë një raport vjetor për të burgosurit dhe kushtet e tyre, ndërsa qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të ruajë të drejtën për të kryer kontrolle fizike.

Detajet gjenden në një dokument zyrtar, të parë nga The Telegraph, që finalizon marrëveshjen e zbuluar për herë të parë nga kjo gazetë.

Mes 200 të transferuarve janë 17 të burgosur të përjetshëm, përfshirë Koci Selamaj, 36 vjeç, vrasësi i mësueses Sabina Nessa, 28 vjeç. Ai u burgos për të paktën 36 vjet për rrahjen dhe mbytjen e saj për vdekje në një park në juglindje të Londrës. Ai ka vuajtur deri më tani vetëm dy vjet, që do të thotë që Britania e Madhe do t’i paguajë shqiptarët 400,000 £ për ta burgosur për 34 vitet e mbetura të dënimit të tij.

Kursimi i parave të taksapaguesit
Ministria e Drejtësisë (MD) tha se marrëveshja do të kursente paratë e taksapaguesve, sepse kushton gati 40,000 paund në vit për të strehuar një të burgosur në Angli dhe Uells. Kjo do të ishte e barabartë me rreth 1.9 milionë paund për Selamajn.Qeveria ka kërkuar garanci se të drejtat e njeriut të të burgosurve shqiptarë do të mbrohen, ndërsa shqiptarët kanë kërkuar që ata të paguhen për çdo grup “bulik” përpara se të pranojnë grupin e radhës të kriminelëve.

Masa është pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të dëbuar shqiptarët e burgosur për krime në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas një marrëveshjeje të veçantë, të dënuarit shqiptarë do të lirohen gjithashtu deri në një vit më herët dhe do t’u jepen grante prej 1500 £ për risistemim nëse pranojnë të deportohen dhe të mos kthehen më në MB.

Largimi i tyre do të ndihmojë në zbutjen e krizës për mbipopullimin e burgjeve, gjë që ka detyruar MD-në të mbajë shkelësit në qelitë e policisë dhe të lejojë lirimin e parakohshëm të qindra shkelësve nën shtetrrethimin e paraburgimit.Erlin Hasa, 35 vjeç, i cili u burgos për vrasjen e një babai 43-vjeçar duke e goditur me thikë 62 herë në një rrugë në Birmingham, është një nga 15 vrasësit që do të hiqen për të vuajtur dekadat e mbetura të dënimit në burgjet shqiptare.

200 kriminelët përfshijnë edhe tetë përdhunues.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *