30 Maj, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Britania po kthen shqiptarët mbrapsht brenda 48 orëve nga mbërritja me varka të vogla

Emigrantët shqiptarë që hyjnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla po deportohen përsëri në atdheun e tyre brenda një rekord 48 orësh, ka zbuluar Home Office.

Ndërsa Robert Jenrick, Ministri i Emigracionit zbarkoi në Tiranë për bisedime me homologët e tij, departamenti zbuloi sesi pesë shqiptarë që mbërritën ilegalisht në Britaninë e Madhe më 5 shtator u dërguan në fluturim për në atdheun e tyre më 7 shtator.

Pesë shqiptarët e deportuar ishin të moshës nga 22 deri në 28 vjeç dhe u gjykua se nuk kishin të drejtë të qëndronin në Britaninë e Madhe si emigrantë ekonomikë.

Marrëveshja e shpejtë e dëbimit u negociua vitin e kaluar pas një rritjeje të numrit të shqiptarëve që kalojnë Kanalin. Vitin e kaluar, ata përbënin më shumë se një të katërtën e 45,774 që arritën në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla.

Megjithatë, këtë vit, numri i emigrantëve shqiptarë ka rënë me më shumë se 90 për qind pasi marrëveshja e kthimit u nënshkrua në dhjetor të vitit të kaluar dhe Ministria e Brendshme filloi një goditje ndaj shqiptarëve që pretendonin se ishin viktima të skllavërisë moderne.

Më shumë se 23,000 emigrantë kanë kaluar deri më tani Kanalin këtë vit, ndërsa një numër në rritje i afganëve, indianëve dhe turqve përpiqen të vijnë në MB me varka të vogla. Në përgjithësi, megjithatë, kalimet janë ende në rënie me 20 përqind.

Zoti Jenrick tha: “Që kur nënshkruam marrëveshjen tonë të kthimit me Shqipërinë në dhjetor të vitit të kaluar, ne kemi kthyer më shumë se 3,500 shkelës të imigracionit në fluturime javore. Dhe siç pashë sot, shqiptarët që kalojnë ilegalisht me varka të vogla po kthehen në Tiranë brenda pak ditësh.

“Ndërsa e kemi bërë këtë, ne kemi parë një reduktim prej më shumë se 90 për qind të numrit të shqiptarëve që mbërrijnë ilegalisht, dhe mbërritjet e përgjithshme të anijeve të vogla janë ulur me 20 për qind, pavarësisht rritjeve të konsiderueshme të mbërritjeve të paligjshme në Evropë.

“Kjo tregon se kthimet e shpejta sjellin efektin parandalues ​​që është kaq jetik i nevojshëm për të ndaluar anijet – dhe përforcon pse përmbushja e partneritetit tonë me Ruandën është kritike për sigurimin e kufijve tanë.

“Ne do të vazhdojmë të ushtrojmë presion ndaj partnerëve tanë evropianë për të kapur pajisjet e anijeve të vogla në kontinent. Këto dërgesa janë të lidhura drejtpërdrejt me krimin e organizuar vdekjeprurës të imigracionit dhe këto gomone të dobëta janë gjithashtu shkelje të qarta të direktivave të BE-së për sigurinë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *