6 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Bumi i turizmit, Shqipëria nuk po përballon dot kërkesat në AirBnB

Rritja e shpejtë e turizmit në Shqipëri po shoqërohet me një bum të madh në tregun e qirave afatshkurtra. Të dhënat e analizuara nga AirDNA, tregojnë se në janar të vitit 2019, Shqipëria kishte në total 4,663 listime pronash të disponueshme. Ky numër u rrit në 13,770 deri në maj të këtij viti, duke regjistruar një kërcim me 195%. Për të njëjtën periudhë kërkesa për qëndrime njëditore u rrit me 543%, nga 7,425 që ishte në 47,794.

Cuditërisht, edhe pse kërkesa është rritur dukshëm më shumë se oferta, tarifat mesatare ditore kanë rënë. Sipas AirDNA, në maj të këtij viti një pushues i huaj që rezervoi apartament me qira në Shqipëri, pagoi mesatarisht 59.4 euro në ditë, nga 67.8 euro, që ishte shifra në vitin 2019.

Të dhënat tregojnë se në krye të tregut të qirave afatshkurta në Shqipëri qëndron Vlora. Qyteti i Flamurit ka përjetuar një rritje të jashtëzakonshme të apartamenteve që listohen në AirBnB duke regjistruar më shumë se 7,000 apartamente të disponueshme me qira gjatë vitit të kaluar, ose 77% më shumë se në 2019-ën. Të dhënat tregojnë se në vitin 2022, numri i njësive me qira pati një rritje të ndjeshme në të gjitha vendndodhjet krahasuar me vitin 2019, por qyteti i Tiranës i kaloi të gjitha duke arritur një numër rekord që ishte dy herë më i lartë.

“Ndërsa Shqipëria ka edhe bujtina të mira, shumica e turistëve preferojnë të marrin apartamente me qira”, tha Niels Mueller-Wickop, CEO i kompanisë amerikane të udhëtimit Join My Trip. “Siç thashë, Shqipëria nuk është më një destinacion sekret – ajo po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar në mesin e turistëve evropianë.”

Rritje e vazhdueshme
Aktualisht shumica e vizitorëve të huaj në Shqipëri preferojnë qiratë afatshkurtra në vend të hoteleve. Sipas statistikave zyrtare të turizmit, 11% e vizitorëve qëndrojnë në hotele dhe vetëm për një natë.

Fshati bregdetar i Ksamilit (ndonjëherë i referuar si Bora Bora i Evropës) është i dyti në mesin e destinacioneve verore në trend të Airbnb sipas kërkimit. Dhe sipas AirDNA dhe një raporti të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara, sektori i ndarjes së shtëpive dhe qirave afatshkurtra gjeneroi një të ardhur vjetore të vlerësuar prej rreth 20 milionë euro (22 milionë dollarë) në vitin 2022.

“Risia e 2022-ës është shfaqja e tregjeve të reja ose pak të njohura në sektorin e turizmit shqiptar. Që nga dekada e kaluar, Shqipëria ka përjetuar një rritje të vazhdueshme të turistëve nga Evropa Lindore si Polonia, Republika Çeke dhe Ukraina”, thuhet në raport. “Megjithatë, që nga fillimi i vitit 2022, Shqipëria po sheh një rritje të dukshme të vizitorëve nga shumë vende të tjera evropiane, veçanërisht ato me të ardhura të larta, si Spanja (+57%), Belgjika (+23%), Holanda (+36). %).”

Jo më një diamand i fshehur
I vendosur midis detit Adriatik dhe Jon brenda Mesdheut është një vend më i vogël se shteti i Maryland, por i pasur me ligatina, parqe kombëtare, male dhe shtëpia e 30% të florës evropiane. Shqipëria nuk është ajo që të vjen në mendje kur dikush imagjinon një pushim evropian – edhe kështu, zyrtarët e turizmit në vend presin deri në 10 milionë turistë këtë vit pasi udhëtarët kanë prioritet destinacionet buxhetore.

Me një rivierë të gjatë bregdetare, vargmale, liqene dhe zona të mbrojtura natyrore, vetëm në janar të këtij viti, Shqipëria priti mbi 300,000 vizitorë jashtë sezonit. Ky numër ishte 194,000 në 2022.

“Ne e dinim se Shqipëria ishte një nga ato perlat e fshehura ose një vend sekret pesë vjet më parë,” thotë Mueller-ëickop, CEO i kompanisë së udhëtimit Join My Trip, e cila ndihmon udhëtarët e vetëm të gjejnë grupe për të udhëtuar. “Jo më. Po rritet jashtëzakonisht shumë dhe është bërë një pikë e nxehtë për evropianët.” Vetëm këtë verë kompania e tij po organizon 17 udhëtime drejt Shqipërisë.

Mueller-ëickop vuri në dukje se megjithëse vendi ka një reputacion negativ të lidhur me krimin, trafikun e drogës dhe korrupsionin, vendi po përpiqet të ndryshojë imazhin e tij. Për sa i përket turizmit dhe mikpritjes, ai ka shumë potencial në krahasim me destinacionet e tjera të Evropës Juglindore si Kroacia dhe Greqia.

I shpallur si Karaibet i Evropës, vendi ka tërhequr vazhdimisht grupet e hoteleve. Grupi spanjoll i mikpritjes Melia Hotels International njoftoi se do të hapë shtatë prona në vend deri në vitin 2025. IHG Hotels & Resorts ka nënshkruar një marrëveshje ekskluziviteti me InterContinental Tirana, i pari InterContinental Hotels & Resorts në Shqipëri, që gjithashtu pritet të hapet në 2025.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *