16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Siguria e pasigurt ushqimore/ Një rast për të reflektuar për shumë probleme!

Mentor Kikia Autoritetet kroate bllokuan nje sasi specash prodhim shqiptar, pasi rezultoi me permbajtje te nje pesticidi me shume se norma e lejuar (nga 0,01 qe duhet, ne 0.04). Kjo ekspozon disa probleme: Se pari, rreziku per ne qe konsumojme produktet tona. Kush i kontrollon ato? Askush! Thjesht speca, domate, kastraveca, shalqi, molle, pjeshke etj, […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Ku po humbasin turistët e qeverisë?

Zak Topuzi Në këto ditë të nxehta fillim koriku, ka një debat për ecurinë e turizmit. Disa duke e nxirë e disa duke amplifikuar aritjet . Realisht dhe Statistikisht ka +35% më shumë lëvizje si 6 mujor, duke përdorur të njëjtën formulë llogaritje. Këtë e shikon çdo njeri në rrugët e Tiranës por këtu fillon […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Kujdes shëndetësor të përballueshëm në vend të kujdesit shëndetësor falas!

Irena Beqiraj Ndërhyrja e qeverisë në sektorin e ofrimit të shërbimit shëndetësor falas shpesh argumentohet me faktin se shërbimi shëndetësor është investim në kapitalin njerëzor, i cili kontribuon në rritjen ekonomike. Një argument tjetër edhe më bindës që përdoret për të justifikuar angazhimin e qeverive në “ofrimin e kujdesit shëndetësor falas” mbështetet në nocionin se […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Frika nga ligji dhe frika nga SPAK

Anila Hoxha Jacob Dickson, është një 31 vjecar nga Teksasi, i cili prej gjashtë vitesh jeton në Shqipëri. Së fundmi, shtetasi amerikan, që thotë se ushtron aktivitetin në kriptovalutë pa lojra të paligjshme sipas tij, me kërkesë të SPAK ka përfunduar nën arrest shtëpiak. Si një i dyshuar për llogari të një procedimi që e […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Arkitektët e Bursës së Mortit janë në qeveri dhe në Ministrinë e Shëndetësisë

Klodian Tomorri Kur Nikolai Gogol shkroi novelën “Shpirtra të Vdekur”, ai i zbuloi botës një paradoks. Të vdekurit janë mall tregu dhe me ta mund të fitosh para. Por që kjo të ndodhë ka një kusht thelbësor. Duhet që autoritetet të jenë thellësisht të korruptuara dhe që vendi të qeveriset nga zyrtarë që nuk kanë […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Teoria e lojës si armiku më i madh i Rilindjes

Klodian Tomorri Kur John von Neumann hodhi bazat e Teorisë së Lojës në modelet e tij matematikore, 70 vjet më parë, pak kush mund ta imagjinonte se ajo do të gjente zbatim gjithandej. Por sot, kjo teori aplikohet kudo; nga matematika në ekonomiks, nga vendimarrja strategjike e korporatave, deri tek zgjedhjet e përditshme të njerëzve […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

“Kjo është Shqipëria; është pak e çmendur: Surpriza që bën rivalët e Grupit B të djersiten

New York Times Para se të shkelmonte një top në Grupin B, kroati Luka Modric kishte paralajmëruar se ky ishte grupi më i vështirë i turneut. Ai mund të mos jetë fokusuar thjesht në përballjet e ekipit të tij me Italinë dhe Spanjën, por, kur shumë të tjerë folën para turneut për “Grupin e vdekjes”, […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Çfarë sikleti ka Banka e Shqipërisë?

Klodian Tomorri Brenda një periudhe një javore Banka e Shqipërisë ka ndërhyrë tre herë në tregun valutor për të blerë euro, nga të cilat dy prej ankandeve ishin të pa planifikuara. Për gjithë muajin qershor BSH kishte shpallur paraprakisht se do të blinte valutë në tre raunde, përkatësisht në datat 6, 13 dhe 21 qershor. […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Kush do t’i financojë ëndrrat e kryeministrit për infrastrukturën spektakolare të turizmit?

Klodian Tomorri Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria do të ndërtojë një infrastrukturë spektakolare në funksion të turizmit. Duke ju referuar përfundimit të rrugës Thumanë-Kashar, Rama përmendi se shumë shpejt do të nisë puna për ndërtimin e dy akseve të tjera, atë Kashar-Lekaj dhe Lekaj-Fier. Po kështu qeveria synon që brenda muajit të tenderojë dhe […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

A vritet lajmi duke vrarë lajmësit?

Klodian Tomorri I nervozuar si kurrë më parë nga shembja e fadadës së rreme europiane të ndërtuar me milionat e eurove lobuese që shpërndahen për Blairet, D’Alemat, Ursot, McGonigalët e sa e sa të tjerë të këtij soji që nuk dihen, Edi Rama rendi drejt strategjisë së vetme qe i kishte mbetur për të sfumuar […]

Read More