16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

“I Riu” i Gent Agollit godet sërish/ Mbin Poli i IT-së, Tan Agolli tender të mbyllur 6.7 mln euro për infrastrukturën mbështetëse

Qeveria shqiptare do të ndërtojë një kompleks të posaçëm që do të quhet Poli i Teknologjisë së Informacionit dhe Sigurisë Kibernetike. Kompleksi i dizenjuar nga studioja tashmë e njohur I Ri shpk do të vendoset në krah të rrethrrotullimit të Saukut dhe prit të akomodojë me zyra institucionet publike në fushën e Teknologjisë së Informacionit […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Korrupsion shtetëror/ Maxhoranca shkallmoi Ligjin e Prokurimeve për t’i hapur rrugë kontratave miliona euro të lobimit

Klodian Tomorri Në ditët e fundit të vitit të kaluar, Këshilli i Ministrave depozitoi një draft në Parlament për të ndryshuar Ligjin e Prokurimeve. Projektligji, i cili përmbante 50 nene ndryshonte ndjeshëm ligjin ekzistues të Prokurimeve. Por mes ndryshimeve të propozuara u fut edhe një nen hileqar. Ky ishte neni 48, i propozuar në draft […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Falsifikimi/ Sekuestro “35 mln euro” tokë në Himarë, dyshime për oligarkë e gjyqtarë

Nga Boldnews.al Pas sekuestrimit të rreth 247 mijë metra katrorë tokë në Himarë nën dyshimet se janë përfituar me dokumenta të falsifikuara, sfida e prokurorit të Vlorës, Erion Shqarri tashmë është të zbulojë se cilët janë organizatorët e vërtetë dhe përfituesit fundor të një skeme që përllogaritet më së paku në vlerën 35 milionë euro. […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Pazar në tavolinë/ Qeveria i jep 12 mln euro me prokurim të drejtëpërdrejtë hollandezëve të Royal Haskoning

Për herë të parë shteti shqiptar do të prokurojë një kontratë të majme mbikqyrjeje me pazar në tavolinë. Një vendim i mbledhjes së fundit i Këshillit të Ministrave ka autorizuar Autoritetin Portual Durrës, që të negociojë dhe lidhë marrëveshje pa tender me kompaninë hollandeze Royal Haskoning, e cila në ndërtimin e portit të ri në […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Shpenzoi 6 mln dollarë për të blerë satelitët, tani qeveria nuk di të lexojë imazhet

18 muaj më parë, qeveria njoftoi me bujë lëshimin e dy satelitëve në orbitë që do ta ndihmonin shtetin shqiptar të kontrollonte territorin në disa drejtime, përfshi luftën ndaj ndërtimit të paligjshëm e parcelave të kanabisit, apo mbrojtjen nga emergjencat civile. Sot, kur kontrata 6 milionë dollarë është në gjysmë të afatit, në Tiranë, administrata […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

EKSKLUZIVE / Flet dr. Adrian Hoti, denoncoi megaskandalin me rrezatimin e kobaltit në Onkologjik

Nga versus.al Radiologu i Spitali Onkologjik Dr. Adrian Hoti, në gusht të 2021, kur u kthye nga pushimet e verës gjeti një pajisje kobalti “pas kurrizit”.  Pranë kabinetit të tij ishte instaluar një aparat kobalti për radioterapi dhe si i tillë natyrisht me radioaktivitet. Këtë e pohoi vetë dr Adrian Hoti ekskluzivisht për “Versus media” në […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Abuzimi shkon shumë lart/ Hetimi sipërfaqësor te Onkologjiku “tapos” skandalin real

Nga Boldnews.al Rreth 6 muaj hetime, përfshirë përgjime, njerëz të infiltruar dhe vëzhgime në terren, përfunduan me zbulimin e një rasti të vetëm të transferimit të një pacienti të Spitalit shtetëror të Onkologjikut tek klinika private e një mjeku të Qendrës Spitalore Universitare Tiranë (QSUT), si edhe zbulimin e disa mesazheve telefonike mes stafit mjekësor […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Agjencitë jobuxhetore, luks i financuar nga tarifat ndaj qytetarëve

Nga Ina Media Një sërë institucionesh publike, që i ngarkojnë qytetarët me tarifa të rënduara, i lejojnë vetes që të kryejnë shpenzime jashtë funksioneve të tyre. Në një rast, DPSHTRR i ka dhuruar televizionit Top Channel 67 mijë euro si ndihmë sociale nga fitimi i vitit 2021. Rritje e kostove për qytetarët Më 16 janar […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Ekskluzive/ OLAF zbardh korrupsionin me fondet e bujqësisë në Shqipëri, paratë u vodhën me kompanitë e konsulencës

Zyra Europiane Kundër Mashtrimit Ekonomik (OLAF) ka zbardhur sistemin kapilar të korrupsionit me grantet e fermerëve, pas hetimit që çoi në ndërprejen e fondeve të BE-së për Shqipërinë. “Pas një sërë hapash komplekse hetimore, përfshirë përdorimin e teknikave dhe kërkimeve shkencore dixhitale të dokumenteve të lidhura me marrësit e IPARD II, AZHBR dhe operatorë të […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

“Inceneratori” bipartizan i Kamzës që vuri nën hetim lubinë Alko Impex

Klodian Tomorri Oreksi i madh i socialistëve për të bërë biznes me plehrat i tejkaloi kufijtë politikë në vitin 2018, kur epidemia e koncesioneve të mbetjeve infektoi edhe Bashkinë e Kamzës. Kur nuk kishte kaluar as një vit nga koncesioni famëkeq i inceneratorit të Tiranës, bashkia e Kamzës shpalli tenderin tenderin për të dhënë edhe […]

Read More