30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Epidemia e kanabisit po mbush burgjet angleze me shqiptarë

Gjykatat angleze kanë dënuar më shumë se 100 emigrantë të paligjshëm shqiptarë në vetëm tre muaj për një dënim total prej 300 vitesh burg. Tre të katërtat (77) e 101 shqiptarëve të burgosur midis gushtit dhe tetorit të këtij viti u dënuan për vepra të lidhura me prodhimin e kanabisit në fermat në të gjithë […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Euro drejt 100 lekëve, gremina e monedhës europiane nuk ndalet

Monedha europiane vazhdon të humbasë kuotë në mënyrë të qëndrueshme ndaj lekut, ndërsa këtë të enjte 1 euro u këmbye me 101.92 lekë. Në dy javët e fundit euro është zhvlerësuar me më shumë se 2 lekë dhe tendenca e zhvlerësimit duket e qëndrueshme. Ecuria e kursit të këmbimit mes euros dhe lekut tashmë duket […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Noterët të përfshirë në procesin e pastrimit të parave

Ina Media  Deklaratat noteriale për njohjen e borxhit/detyrimeve janë forma e fundit për pastrimin e parave. Në Shqipëri noterët hartojnë rreth 10 mijë deklarata të tilla në një vit kalendarik dhe ekspertët vlerësojnë se me këtë teknikë pastrohen miliona euro. Ndërkohë, Drejtoria e Parandalimit të Pastrimit të Parave refuzon që të informohet në kohë reale […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Ed Konstruksion dhe 4 A-M fitojnë tenderin 17 mln euro për burgun e fëmijëve

Ministria e Drejtësisë ka shpallur fitues të tenderit 17 milionë euro për ndërtimin e Institucionit për Edukimin dhe Rehabilitimin e të Miturve bashkimin e kompanive 4 A-M dhe Ed Konstruksion. Institucioni që do të ndërtohet në Mëzes kishte një fond limit të paracaktuar prej 1.923 miliardë lekë dhe në tender u paraqitën 4 oferta. Sipas […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Popullsia tkurret, por pensionistët shtohen me shpejtësi

Nga viti në vit, vendi po shkon drejt moshimit, pasi numri i individëve që dalin në pension po pëson një rritje progresive. SCAN TV ka analizuar ecurinë e shifrave sa i takon personave që janë në moshën e pleqërisë dhe përfitojnë pension nga Institutin e Sigurimeve Shoqërore, ku duket se në 5 vjeçarin e fundit […]

Read More
Editorial Kryesore

Mitsotakis dhe Butrinti

Auron Tare We feel that these sculptures belong to Greece and that they were essentially stolen. KYRIAKOS MITSOTAKIS, PRIME MINISTER of Greece NPR, Radio Kombëtare Amerikane, i dedikoi një emision të gjatë konfliktit me të fundit kulturor midis Greqisë dhe Britanisë së Madhe për cështjen e Statujave të Akropolit, të njohura si “Elgin Marbles”. Këto […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Kathimerini: Gjithë Europa po i bën presion Greqisë për veton ndaj Shqipërisë

‘Greqia nën presionin e BE-së për Shqipërinë’! Ky është titulli i gazetës greke “Kathimerini”, që shkruan se “konsultimet intensive diplomatike po zhvillohen me Greqinë me qëllim që të pranojë të dërgojë një letër në emër të Këshillit Evropian në Tiranë, në mënyrë që Shqipëria të hapë negociatat për tre grup-kapitujt e parë”. Diskutimi përkatës pritet […]

Read More
Kryesore

Shtetëzim pasurie dhe pranga/ Si Ukraina “vrau” oligarkët e fuqishëm

Kur Igor Kolomoisky, një nga oligarkët më të fuqishëm të Ukrainës, u arrestua me dyshimin për korrupsion këtë vjeshtë, lajmi u pasqyrua në një raport të shkurtër në 1+1, një nga kanalet televizive më të njohura dhe më me ndikim të vendit. Mbulimi, i cili përfshinte foto të tij në gjykatë, ishte simbol i rënies […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Mbërrin kriza e kafesë/ Ligjet e BE-së kundër shpyllëzimit po trondisin tregun botëror të pijes me popullore

Kryqëzata evropiane kundër shpyllëzimit rrezikon të shkaktojë efekte anësore serioze në tregun e kafesë dhe kakaos, duke përfshirë shkatërrimin e mijëra tonëve stoqe të mbajtura në magazinat doganore: një zhvillim që mund të ketë pasoja në disponueshmërinë e produkteve dhe padyshim në çmimet, të cilat tashmë kanë arritur nivele rekord kohët e fundit. Alarmin e […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Shqiptarët ndërgjegjësohen për certifikimin e produkteve tradicionale, 40 në proces

Që një produkt tradicional shqiptar të certifikohet duhet të kalojë nëpër disa faza dhe procese, për të cilat mund të duhen edhe vite. Por, pajisja me këtë certifikatë është element sigurie, autenticiteti dhe shërben për të mbajtur traditën gjallë. Armand Kikino, ekspert i ushqimit dhe njëherazi anëtar i Komisionit të Vlerësimit solli në vemendje elementët […]

Read More