21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Editorial Kryesore

Kullat e Tiranës si tragjedi e përbashkët

Klodian Tomorri Në pikën më juglindore të Trekëndëshit Polinezian ekziston një ishull i vogël, që quhet Ishulli i Pashkës. Bota e njeh për 900 e ca statujat e fashme të gurit në formë njeriu, të shpallura nga UNESCO si trashëgimi botërore. Por pasuria më e madhe që ishulli i ka dhënë njerëzimit nuk janë statujat […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Eksportuesit letër qeverisë: Rënia e euros po na falimenton

Shoqatat e eksportuesve kanë lëshuar alarmin se forcimi i pandalshëm i lekut ndaj euros është duke vënë në vështirësi serioze të gjitha bizneset që punojnë për eksport. Përmes një letre dërguar guvernatorit të Bankës së Shqipërisë dhe ministres së Financave, shoqatat e eksportuesve kërkojnë ndërhyrjen e mënjehërshme të shtetit për të zgjidhur këtë situatë. “Rënia […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Mijëra euro në llogari/ Si po blihen zgjedhjet me paratë e tërmetit

Klodian Tomorri Dy ditë më parë, në telefonin e qytetarit L.Z nga Kruja mbërriti një mesazh nga një bankë e nivelit të dytë. Mesazhi shkruante se llogaria e tij në bankë sapo ishte kredituar me 15 mijë euro. Dërguesi i fondeve ishte Bashkia e Krujës. Arsyeja e transfertës, granti për riforcimin e banesës së dëmtuar […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Resort në Korcë/ Miratohet investimi strategjik 18 mln euro

Qeveria i ka dhënë 10 mijë metër katrorë tokë shtetërore falas në qytetin e Korçës një kompanie të quajtur Investment and Development Albania, e cila do të ndërtojë aty një resort turistik. Kompania do të investojë 18 milionë euro për ndërtimin e një strukture turistike elitare që do të ketë në përbërje një hotel me […]

Read More
Investigim Kryesore

17 mln euro/ Si u trefishua tenderi i internetit për shtetin

Klodian Tomorri Në 20 dhjetor të vitit të kaluar, pra vetëm 4 muaj më parë, Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit hapi një tender me vlerë 632 milionë lekë ose 5.5 milionë për të kontraktuar shërbimin e inernetit dhe lidhjen në rrjetin e brendshëm qeveritar të intranetit për 3 institucione publike. Sipas dokumentave të tenderit, […]

Read More
Kryesore

BB: Emigracioni po dëmton fëmijët shqiptarë

Banka Botërore vëren se emigracioni masiv i shqiptarëve në kërkim të një jetë më të mirë po lë pasoja të mëdha negative tek familjarët dhe veçanërisht fëmijët që ata lënë pas. Duke referuar disa studime prestigjozë në këtë fushë BB vëren se përfitimet ekonomike që familjet marrin nga emigracioni nuk janë pa kosto. “Mungesa e […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Parlamenti bllokon rritjen e pagave. Deputetët: Duam edhe ne rritje

Parlamenti bllokon rritjen e pagave. Deputetët: Duam edhe ne rritje Parlamenti ka bllokuar ligjin e ri për rritjen e pagave për shkak se deputetët kërkojnë që t’u rritet rroga edhe atyre. Drafti i propozuar nga qeveria ishte parashikuar të votohej këtë të martë në Komisionin përgjegjës, atë të Ekonomisë dhe Financave. Por gjatë diskutimit të […]

Read More
Kryesore

Afera e Unazës/ ARRSH: 4.2 mln euro shtesë për lotin 3 se u ndërtua gabim

Klodian Tomorri Qeveria do të paguajë 4.2 milionë euro të tjera shtesë për përfundimin e lotit 3 të segmentit Pallati me Shigjeta-Sheshi Shqiponja me justifikimin se vepra është ndërtuar keq dhe nuk është e qëndrueshme. Loti 3 i këtij segmenti fillon menjëherë pas mbikalimit të pallatit me Shigjeta dhe përfundon tek nënkalimi i Astirit. I […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Turizmi nuk ndalet, vizitorët e huaj rriten me 59.5%

Numri i shtetasve të huaj, që vizituan Shqipërinë u rrit me 59.5 për qind në tre muajt e parë të vitit krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Instituti i Statistikave raportoi se për periudhën Janar-Mars 2023, Shqipëria u vizitua nga 1 milionë e 70 mijë të huaj, kur në tremujorin e […]

Read More
Kryesore

APP: 25% e tenderave bëhen vetëm me 1 ofertë

Një pjesë e madhe e tenderave që zhvillojnë institucionet publike janë me konkurrencë të cunguar ose pa garë fare. Agjencia e Prokurimit Publik raportoi se vitin e kaluar 25 për qind e tenderave publikë u zhvilluan vetëm me një ofertë. Sipas statistikave të APP, vitin e kaluar institucionet e shtetit zhvilluan 6494 procedura prokurimi në […]

Read More