25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Skemë mashtrimi me imitimin e numrave të telefonit, Rama: Dërgojnë mesazhe të rreme në emër të personave publikë! Verifikoni dërguesin dhe shmangni kurthin

Kryeministri Edi Rama është shqetësuar nga skema e mashtrimit përmes të cilës hajdutë ordinerë kanë zhvatur biznesmenë të ndryshëm duke imituar numrat e telefonave të zyrtarëve publikë. Viktimë e skemës kanë rënë edhe biznesmenë shumë të njohur në vend, të cilëve u janë marrë shuma të mëdha parash nga individë që u dërgojnë mesazhe duke […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Murtaja që po shfaros lopët

Numri i gjedhëve në Shqipëri u përgjysmua në periudhën 2015-2023, teksa vendi po zbrazet jo vetëm nga njerëzit, por edhe kafshët. Instituti i Statistikave raportoi se vitin e kaluar numri i gjedhëve në shkallë vendi zbriti në 263 mijë gjithsej nga 506 mijë që ishin në vitin 2015. Sipas të dhënave historike të INSTAT, numri […]

Read More
Kryesore

Barcelona u shpall luftë turistëve/ Kryebashkiaku katalanas plan për të ndaluar dhënien e apartamenteve me AirBNB brenda 2028-ës

Eliminimi i prezencës së apartamenteve të destinuara për përdorim turistik brenda vitit 2028, duke siguruar që ato të bëhen sërish të disponueshme në tregun rezidencial: ky është objektivi i kryebashkiakut të Barcelonës, një prej qyteteve më të dashur për turistët. “Duke filluar nga viti 2029, nuk do të ketë apartamente turistike në Barcelonë siç i […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Krizë botërore/ Qeveria spanjolle heq TVSH-në për vajin e ullirit

Qeveria spanjolle ka vendosur të heqë TVSH-në për vajin e ullirit, çmimi i të cilit është rritur në mënyrë dramatike vitet e fundit, për shkak të uljes së mprehtë të prodhimit, në kushtet e thatësirës ekstreme. Risia – e cila do të miratohet të martën më 25 qershor në Këshillin e Ministrave – do të […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

U kërcënua siguria e Europës/ Komisioni Europian lajmëron hetim ndërkombëtar për rënien e sistemit elektrik në Shqipëri

Komisioni Europian paralajmëroi nisjen e një hetimi ndërkombëtar për rënien e sistemit elektrik të Shqipërisë dhe disa vendeve fqinje të rajonit. Edhe pse shkaku mendohet të jetë i lidhur me ngarkesat e larta të transmetimit si pasojë e temperaturave rekord, zyrtarët e BE njoftuan se hetimi që do të përcaktojë shkaqet reale të kolapsit të […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Kumbaro nuk humb kohë, hartohen aktet për ndërtime në Zonat e Mbrojtura

Jo vetëm hotele, por edhe ndërtime urbane dhe aktivitete të tjera ekonomike. Këto do të jenë veprimtaritë e lejuara në Zonat e Mbrojtura të vendit. Pas miratimit të ndryshimeve në ligjin “Për zonat e mbrojtura”, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka hartuar projektvendimet për 9 peizazhe të mbrojtur, duke përcaktuar aktivitetet që lejohen apo jo […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Skemë sociale me sekuestrimet e SPAK/ Pronat e krimit do të kthehen në kopshte dhe shtëpi për të varfrit

Brenda vitit të ardhshëm pritet të krijohet Zyra për Rikuperimin e Pasurive, e cila do të merret me gjurmimin e pasurive nga krimi i organizuar dhe korrupsioni. Në Agjendën Kombëtare të Reformave 2021-2027, parashikohet që kjo zyrë të veprojë si Njësi Kombëtare Koordinuese dhe pikë kontakti rajonale ose ndërkombëtare, duke kontribuar në përmirësimin e konfiskimeve. […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Sistemi energjetik në kolaps/ OST: Shkak, konsumi i lartë. Berisha akuzon qeverinë për korrupsion

Operatori i Sistemit të Transmetimit ka sqaruar se defekti ka filluar nga linja e interkoneksionit me Greqinë dhe më pas ka vazhduar me efekt kaskadë në të gjithë vendin. OST thotë se volumet e larta të transmetimit si dhe temperaturat ekstreme kane qenë shkaktarët e shkëputjes totale të linjave të transmetimit. ‘Defekti ka filluar nga […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

Ekskluzive/ OLAF zbardh korrupsionin me fondet e bujqësisë në Shqipëri, paratë u vodhën me kompanitë e konsulencës

Zyra Europiane Kundër Mashtrimit Ekonomik (OLAF) ka zbardhur sistemin kapilar të korrupsionit me grantet e fermerëve, pas hetimit që çoi në ndërprejen e fondeve të BE-së për Shqipërinë. “Pas një sërë hapash komplekse hetimore, përfshirë përdorimin e teknikave dhe kërkimeve shkencore dixhitale të dokumenteve të lidhura me marrësit e IPARD II, AZHBR dhe operatorë të […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Shqiperia ne kolaps/ Bie sistemi elektrik, nderpriten sherbimet bazike dhe interneti

Shqiperia eshte e gjitha pa energji elektrike per shkak se ka rene sistemi 400 kilovolt i OST. Kjo eshte hera e pare ne me shume se 10 vjet qe rrjeti energjitik i vendit bie ne kolaps, nderkohe qe raportohen probleme me sherbimin e internetit, ate te telefonise dhe bllokimin e trafikut rrugor ne qytetet e […]

Read More