21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Shakaja e hetimeve/ Ndërtuesit thonë se e morën vesh nga mediat që pallatet e tyre kishin kate pa leje

Reporter.al Kur u pyet nga prokurori për 2414 metra katrorë shtesë në pallatin që kompania Salillari sh.p.k po ndërtonte në afërsi të Kopshtit Zoologjik, Lulzim Salillari, administrator i kompanisë në kohën e ndërtimit, këmbënguli se nuk kishte qenë në dijeni. Salillari madje i tha prokurorit se ai mësoi për katet pa leje vetëm kur çështja u bë publike […]

Read More
Kryesore

Qeveria miraton ndërtimin e centralit diellor 93 mega në Libohovë

Qeveria shqiptare ka aprovuar kërkesën e kompanisë Faethon për ndërtimin e një impanti fotovoltaik 93 megavat në zonën e Libohoves. Pas miratimit të aplikimit, Faethon duhet të përfundojë ndërtimin e impantit dhe të nisë prodhimin e energjisë brenda një periudhë 3 vjeccare. Në këmbim kompania do të ketë të drejtë të shfrytëzojë centralin për një […]

Read More
Kryesore

Një gjykatës anglez, që e ka vizituar Shqipërinë tre herë, pyet me habi pse kaq shumë shqiptarë lënë vendin e tyre ‘të bukur’ dhe ‘mahnitës’ për të shitur drogë në Britani

Një gjyqtar që e ka vizituar Shqipërinë tre herë pyeti në sallën e gjyqit pse kaq shumë shqiptarë lënë vendin e tyre ‘të bukur’ dhe ‘mahnitës’ për të ardhur ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar për të shitur drogë. Gjyqtari Ian Laërie KC, Regjistruesi i Gjykatës së Gloucester Croën, bëri komentet e tij në një ditë […]

Read More
Kryesore

Akuza për ndërtim pa leje/ Prokuroria merr të pandehur vëllain e Pëllumb Salillarit

Gazetarja Klodiana Lala ka bërë me dije se Prokuroria e Tiranës ka marrë të pandehur vëllain e biznesmenit Pëllumb Salillari, Lulzim Salillari, i cili akuzohet për ndërtim të paligjshëm. Po ashtu nën akuzë është shoqëria “Salillari” sh.p.k. me administrator Bledar Starovën, pasi akuzohet për ndërtim të paligjshëm. Në datën 06.07.2022, shërbimet e Postës së Policisë […]

Read More
Kryesore

Fitimi neto i Intesa u rrit me më shumë se 2 herë vitin e kaluar

Intesa Sanpaolo Bank Albania (ISBA), një degë tërësisht në pronësi të Grupit Intesa Sanpaolo të Italisë, regjistroi një të ardhur neto prej 28 milionë euro (30 milionë dollarë) në vitin fiskal 2023, tha grupi. Të ardhurat operative të bankës u rritën në 70 milionë euro në vitin 2023, tha Intesa Sanpaolo Group në një deklaratë […]

Read More
Editorial Kryesore

A është Belinda Balluku ministrja më e dështuar e qeverisë?

Nga Boldnews.al Sa më të mëdha projektet, aq më e madhe propaganda dhe po aq më të mëdha dështimet. Kjo është sinteza e aktivitetit politik dhe institucional të zv.kryeministres dhe njëkohësisht Ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku. Balluku iu bashkua kabinetit “Rama 2” në janar 2019, duke marrë postin e Ministres së Infrastrukturës, pas […]

Read More
Kryesore

Edhe kecat po vijnë nga Brazili/ Importi “mbyt” produktin vendas

Mungesa e tregjeve, konkurrenca e pandershme por edhe mbështetja e ulët që ofrohet përmes skemave të subvencionimit janë disa nga shqetësimet, që paraqesin fermerët, të cilët të gjendur në këto kushte paralajmërojnë rritje të mëtejshme të çmimeve. Rigerta Loku, fermere thotë se nga viti në vit ka një rënie të numrit të bagëtive. Sot qytetarët, […]

Read More
Kryesore

Shqipëria ‘mbytet’ në vaj palme dhe qumësht pluhur

2024 e gjeti blegtorinë zyrtarisht në krizë. Ata pak blegtorë që i kanë mbetur Shqipërisë u detyruan të lënë bagëtitë e të protestojnë rrugëve. Ulja me 30% e çmimit të qumështit ishte thelbi i protestave, por shqetësimet e sektorit shkonin përtej. Dekadën e fundit blegtoria është tkurrur ndjeshëm, ndërkohë që tregun po e ‘mbyt’ importi […]

Read More
Kryesore

Ekskluzive/ Zbulimi i naftës në Shpirag drejt dështimit, testet paraprake rezultojnë zhgënjyese  

Kur Edi Rama bashkë me Belinda Ballukun dolën para mediave plot eufori për t’u thënë shqiptarëve se Shqipëria ishte në prag të një zbulimi shumë të madh nafte në Shpirag, shumë ekspertë të fushës komentuan me rezerva dhe bënë thirrje më shumë përmbajtje. Por kryeministri dhe zëvendësja e tij nuk donin t’ia dinin. Madje ata […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Çmimet drejt stabilizimit, inflacioni zbret në nivelin më të ulët në dy vjet

Çmimet në treg po stabilizohen në nivelet normale teksa inflacioni po zbutet me shpejtësi. Instituti i Statistikave njoftoi se në janar norma zyrtare e inflacionit në Shqipëri zbriti në nivelin më të ulët në dy vjet duke arritur në 3.4 për qind. Një muaj më parë ky tregues ishte 4 për qind. Statistikat e INSTAT […]

Read More