16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Shqipëria rrit eksportet e verës, vjet u shitën 62 tonë jashtë

Vera “Made in Albania” është produkt që po zgjeron çdo ditë e më shumë terrenin në tregjet ndërkombëtare, kjo si rrjedhojë e investimeve që kanë bërë fabrikat dhe kujdesit që po i kushtojnë cilësisë së prodhimit. Të dhënat zyrtare nga Ministria e Bujqësisë, tregojnë se përgjatë vitit 2023, eksporti i verës është rritur me 138% […]

Read More
Investigim Kryesore Lajme nga vendi

“I Riu” i Gent Agollit godet sërish/ Mbin Poli i IT-së, Tan Agolli tender të mbyllur 6.7 mln euro për infrastrukturën mbështetëse

Qeveria shqiptare do të ndërtojë një kompleks të posaçëm që do të quhet Poli i Teknologjisë së Informacionit dhe Sigurisë Kibernetike. Kompleksi i dizenjuar nga studioja tashmë e njohur I Ri shpk do të vendoset në krah të rrethrrotullimit të Saukut dhe prit të akomodojë me zyra institucionet publike në fushën e Teknologjisë së Informacionit […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Dështon tenderi 7 mln euro i AKSHI-t për infrastrukturën e qendërzuar, nuk pati asnjë ofertë të përshtatshme

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionin anulloi tenderin 7 milionë euro për implementimin e infrastrukturës së qendërzuar hardëare. Sipas njoftimit në Buletinin e Prokurimeve Publike, arsyeja e anullimit të tenderit ishte se në garë nuk u dorëzua asnjë ofertë e përshtatshme. Tenderi për infrastrukturën e qendërzuar hardware u shpall në mars të këtij viti. Sipas […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Pensionet, skemë e re për të plotësuar vitet e punës

Për të përfituar pension nuk mjafton vetëm të keni mbushur moshën, duhet po ashtu të keni 15 vite punë. Ata, të cilët nuk e plotësojnë këtë prag, pra që kanë më pak se 15 vite, por edhe ata që duan pension më të lartë mund të përfitojnë nga skema e sigurimit vullnetar. Instituti i Sigurimeve […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Siguria e pasigurt ushqimore/ Një rast për të reflektuar për shumë probleme!

Mentor Kikia Autoritetet kroate bllokuan nje sasi specash prodhim shqiptar, pasi rezultoi me permbajtje te nje pesticidi me shume se norma e lejuar (nga 0,01 qe duhet, ne 0.04). Kjo ekspozon disa probleme: Se pari, rreziku per ne qe konsumojme produktet tona. Kush i kontrollon ato? Askush! Thjesht speca, domate, kastraveca, shalqi, molle, pjeshke etj, […]

Read More
Editorial Kryesore Lajme nga vendi

Ku po humbasin turistët e qeverisë?

Zak Topuzi Në këto ditë të nxehta fillim koriku, ka një debat për ecurinë e turizmit. Disa duke e nxirë e disa duke amplifikuar aritjet . Realisht dhe Statistikisht ka +35% më shumë lëvizje si 6 mujor, duke përdorur të njëjtën formulë llogaritje. Këtë e shikon çdo njeri në rrugët e Tiranës por këtu fillon […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Megaoperacioni i SPAK/ Këlliçi: Kamikazja me 3 mbiemra i dha 2 javë kohë të arratisen grupit të strukturuar kriminal

Drejtuesi politik i PD-së për Tiranën, Belind Këlliçi, një nga denoncuesit e aferës së inceneratorit të Tiranës, ka reaguar pas megaoperacionit të SPAK-ut i cili ka lëshuar disa urdhër-arreste ditën e sotme. Urdhër-arrestet janë dhënë nga prokurori Dritan Prençi ndërsa janë firmosur nga gjyqtarja Irena Gjoka. Këlliçi në reagimin e tij në rrjetet sociale shkruan […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

SPAK me gisht në gojë/ Nuk ekzekutohet asnjë urdhër arresti për inceneratorin, të gjithë kanë ikur jashtë

Prokuroria e Posaçme ka lëshuar sot edhe 8 urdhër-arreste në kuadër të hetimeve për inceneratorin e Tiranës. Mes emrave që GJKKO, me kërkesë të SPAK, ka firmosur masën e sigurisë ‘arrest me burg’ janë Dashamir Ymeraj, Denisa Tollkuçi, gazetari Endrit Habilaj, Renardo Nallbani, Ilir Dedja dhe disa shtetas të huaj. Asnjë prej këtyre urdhërarresteve nuk […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

SPAK lëshon gjashtë urdhër-arreste për Inceneratorin e Tiranës, edhe gazetare ne liste

SPAK ka lëshuar disa urdhër-arreste në lidhje me Inceneratorin e Tiranës. Mësohet se urdhërarreste janë lëshuar për shtetasit për Denisa Tollkucin, Dashamir Ymeraj e Endrit Habilaj, me profesion gazetar. Urdhër-arreste janë lëshuar edhe për tre shtetas të huaj, por asnjeri prej tyre nuk është arrestuar deri më tani.

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Berat Buzhala: Ikni more hajvana! Turizmin në Shqipëri nuk e mbajmë ne gjallë

Prej disa ditësh në rrjetet sociale ekziston një debat për zbrazëtinë e plazheve në Shqipëri, ndërsa shumë thonë se arsyeja është mungesa e turistëve nga Kosova që këtë vit kanë zgjedhur destinacione të tjera. Qoftë kjo për arsyen e çmimeve të larta, apo nga diçka tjetër, shumë e mendojnë si të vërtetë. Por gazetari Berat […]

Read More