21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Lajme nga vendi

Mete: Borxhi publik ra në 59% e PBB vitin e kaluar

Ministri i Financave Ervin Mete gjatë mbledhjes së Konstituencës me FMN dhe BB e cila u zhvillua sot për herë të parë Shqipëri u shpreh se këto janë takime që i shërbejnë diskutimeve mbi zhvillimet e fundit në vendimmarrjet e ardhshme të këtyre institucioneve si edhe shkëmbimit të mendimeve në lidhje me sfidat me të […]

Read More
Lajme nga vendi

Punishtja në Shkodër që prodhon maskat e karnevaleve të Venecias

Mjeshtëria shqiptare në prodhimin e maksave të karnevaleve ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtarë, ndërsa në Venecia mbahen karnevalet e këtij viti. AFP i ka kushtuar një reportazh punishtes së maskave veneciane në Shkodër, ‘Venice Art Mask Factory’, ku çdo vit prodhohen më shumë se 20 mijë maska. Pjesa më e madhe e këtyre maskave […]

Read More
Lajme nga vendi

Lista/ Grantet e BE për projektet dixhitale, përzgjidhen 10 kompani nga Shqipëria

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit si institucione bashkëdrejtuese të procesit të integrimit në fushën digjitale, në kuadër të pjesëmarrjes së Shqipërisë në Programin Digjital të Bashkimit Evropian (DEP) si “associated country” njoftuan se kanë përzgjedhur 10 aplikime si fituese, të cilat mund të vazhdojnë më tej aplikimet për […]

Read More
Lajme nga vendi

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të paguajë yjet e TikTok për t’u thënë shqiptarëve të qëndrojnë larg

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar zbulohet se po planifikon të paguajë influencerët e TikTok për të penguar migrantët të kalojnë Kanalin, me një fokus të veçantë në Shqipëri dhe vende të tjera të njohura për kontributin në migrimin e paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar. Nisma, e zbuluar nga The Times, synon dekurajimin e emigrantëve nga […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Qeveria gënjen fermerët me 30 milionë euro

Paratë janë për koncesionet. Për fermerët mbeten qindarkat. Brenda këtij muaj Këshilli i Ministrave do miratojë Skema Kombëtare për mbështetjen e fermerëve për këtë vit, e cila siç është parashikuar në buxhet pritet të jetë vetëm 3.3 miliardë lekë. Burime nga Ministria pohojnë se skema e re për mbështetjen e bujqësisë dhe blegtorisë, do të […]

Read More
Lajme nga vendi

BSH: Cmimet e apartamenteve jane rritur me 24.5 per qind në vit, 1 në 3 apartamente blihen nga të huajt

Gati 1/3 e apartamenteve në Shqipëri po blihen nga të huajt e kjo sipas Bankës së Shqipërisë, ka çuar në shtrenjtimin e tyre mesatarisht me 24.5% në vit nga viti 2020 deri në fund të 2023-shit. Prej vitit 2017, shtrenjtimi i apartamenteve nuk ka ndalur, thuhet në një analizë të bërë mbi këtë treg nga […]

Read More
Lajme nga vendi

Gurorja në Postribë vijon punën mes kundërshtive disavjeçare të banorëve

Gurorja në fshatin Rasek është kthyer në shqetësim serioz për banorët e zonës. Të vendosura në vijë ajrore 200 metra larg njëra – tjetrës, në Postribë të Shkodrës, ato shfrytëzojnë mineralin gëlqeror që prej 2017-ës. Leja për shfrytëzimin e kësaj zonë është marrë nga subjektit “Babasi Coo” sh.p.k,, por ky i fundit ka nënkontraktuar “Nga […]

Read More
Lajme nga vendi

Kompensimi i pronave, Kushtetuesja i hap rrugë rifillimit të procesit

Një muaj pasi shqyrtoi ankesat e Komunitetit Mysliman për disa nene dhe pika të ligjit “Për trajtimin e pronave dhe përfundimin e proceseve kalimtare të pronësisë”, Gjykata Kushtetuese ka vendosur lënien në fuqi të këtij ligji. Më pak se 30% e pronave të Komunitetit Mysliman janë kthyer apo kompensuar ndër vite, ndërsa nga ndryshimet e […]

Read More
Lajme nga vendi

Epidemia e centraleve diellore/ 10 kërkesa që nga nisja e vitit

Viti 2024 ka nisur me një interes të lartë nga investitorët për centrale të mëdhenj fotovoltaikë. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë në muajin janar u dorëzuan 6 aplikime, ndërkohë që deri në mes të shkurtit kanë mbërritur 4 aplikime të tjerë. Referuar interesit të shprehur pranë këtij dikasteri, fuqia totale […]

Read More
Kryesore Lajme nga vendi

Çmimet drejt stabilizimit, inflacioni zbret në nivelin më të ulët në dy vjet

Çmimet në treg po stabilizohen në nivelet normale teksa inflacioni po zbutet me shpejtësi. Instituti i Statistikave njoftoi se në janar norma zyrtare e inflacionit në Shqipëri zbriti në nivelin më të ulët në dy vjet duke arritur në 3.4 për qind. Një muaj më parë ky tregues ishte 4 për qind. Statistikat e INSTAT […]

Read More