19 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Çmimi i naftës rritet në 89 dollarë për fuçi pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit

Çmimet e naftës u rritën më shumë se 3 dollarë për fuçi në bursat aziatike të hënën, ndërsa përleshjet ushtarake midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez Hamas thelluan pasigurinë politike në të gjithë Lindjen e Mesme dhe ngritën shqetësimet për furnizimet.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit 3,10 dollarë, ose 3,67%, në 87,68 dollarë për fuçi deri në orën 04:00 GMT, ndërsa nafta e papërpunuar e Teksasit Perëndimor të SHBA-së ishte 86,05 dollarë për fuçi, duke u rritur 3,26 dollarë ose 3,94%. Të dy standardet kishin kërcyer më shumë se 4 dollarë për fuçi më parë, përpara se të zbrisnin lehtë.

Inflacioni, frika e një rënieje ekonomike globale dhe korrigjimi i çmimeve në muajt e fundit i kishin ulur çmimet e naftës në SHBA nga rreth 95 dollarë për fuçi disa javë më parë, në pak mbi 80 dollarë javën e kaluar. Por situata ndryshoi me shpejtësi pas konfliktit në Izrael. 

Izraeli nuk është një prodhues nafte, por ka shqetësime se konflikti mund të shkaktojë pasiguri më të gjerë në rajon dhe të çojë në zbatimin më të ashpër të sanksioneve ndaj naftës nga Irani, ministria e jashtme e të cilit mbështeti veprimet e Hamasit si një akt vetëmbrojtjeje.

Konflikti gjithashtu mund të komplikojë përpjekjet e administratës Biden për të ndërmjetësuar një marrëveshje me Arabinë Saudite për të normalizuar lidhjet me Izraelin, gjë që mund të ndikojë gjithashtu në gatishmërinë e mbretërisë për të rritur prodhimin e saj të naftës.

“Qeveria izraelite po premton një përgjigje të paprecedentë dhe është e vështirë të parashikohet se si bisedimet e normalizimit saudit mund të zhvillohen në një rrugë paralele me një kundërofensivë të egër ushtarake,” tha Helima Croft, kreu i strategjisë globale të mallrave në RBC Capital Markets.

Shtëpia e Bardhë ka miratuar një “qasje të butë” për zbatimin e sanksioneve ndaj prodhimit të naftës iraniane, shtoi ajo, por kjo do të ishte “e vështirë” për t’u mbajtur nëse Izraeli akuzon Teheranin për mbështetjen e Hamasit.

Pierre Andurand, një menaxher i fondeve mbrojtëse që specializohet në tregtimin e energjisë, tha se ndërkohë që kishte pak kërcënim të menjëhershëm për furnizimet, tregu mund të shtrëngohej.

“Gjatë gjashtë muajve të fundit ne kemi parë një rritje shumë të madhe të furnizimit iranian për shkak të zbatimit të dobët të sanksioneve,” shkroi ai në faqen e mediave sociale X, dikur Twitter. “Ekziston një probabilitet i mirë që administrata amerikane të fillojë t’i zbatojë ato sanksione ndaj eksporteve të naftës iraniane.”

Fitimet pasuan një raport në The ëall Street Journal duke cituar pretendimet nga anëtarë të lartë të Hamasit se oficerët e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit kishin ndihmuar në planifikimin e sulmit të befasishëm të grupit militant ndaj Izraelit.

Zyrtarët amerikanë ende nuk kanë konfirmuar ndonjë lidhje të tillë, dhe të dielën sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken i tha CNN se “ne nuk kemi parë ende prova që Irani drejtoi ose qëndronte pas këtij sulmi të veçantë”.

“Pika jonë e shqetësimit është Irani,” tha Vivek Dhar, analist i mallrave të minierave dhe energjisë në Commonëealth Bank of Australia.

Dhar tha se konfirmimi i SHBA-së për përfshirjen e Gardës Revolucionare në sulm do të nxiste shtrëngimin e sanksioneve ekzistuese ndaj Iranit, të cilat janë zbatuar dobët këtë vit për shkak të shqetësimeve për çmimet e larta të karburantit. Kjo mund të shtyjë Brent mbi 100 dollarë për fuçi, shtoi ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *