25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Credit Suisse urdhërohet t’i paguajë 926 mln dollarë ish kryeministrit gjeorgjian

Telashet për Credit Suisse nuk kanë të sosur. Pas skandalit të pastrimit të parave dhe rrënimit financiar, ish gjigandi ka marrë një tjetër goditje të rëndë. Gjykata Komerciale e Singaporit urdhëroi Credit Suisse që t’i paguajë 926 milionë dollarë ish kryeministrit gjeorgjian Bidzina Ivanishvili për keqpërdorimin e fondeve që ai kishte vendosur në këtë bankë.

Gjithçka ka filluar në vitin 2004, kur miliarderi gjeorgjian është kontaktuar nga një punonjës i Credit Suisse në Gjenevë, i cili i është ofruar për t’i menaxhuar pasurinë. Nën këshillat e tij dhe të bankës, ish kryeministri gjeorgjian depozitoi 1.1 miliardë dollarë në një trust në degën e Credit Suisse në Singapor.

Por punonjësit e bankës që u caktuan për të menaxhuar fondin e miliarderit gjeorgjian abuzuan duke bërë veprime financiare pa dijeninë e tij si dhe duke transferuar para në llogari fantazma.

Vendimi i Gjykatës së Singaporit thotë se shifra prej 926 milionë euro që Credit Suisse duhet t’i paguajë Bidzina Ivanishvilit është diferenca e parave që ai do të kishte fituar nëse banka do e kishte menaxhuar në mënyrë korrekte pasurinë e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *