15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Demokratët kërkojnë hetim për marrëdhëniet e Kushner me Edi Ramën

Republikanët kanë shpenzuar gjashtë muaj në hetimin e shkarkimit të Bidenit duke gërmuar në lidhjet e Joe me marrëveshjet e dyshimta të biznesit të Hunter Biden dhe tani duket se nuk ka gjasa të ecin përpara me një votim të Dhomës.

Dhe tani demokratët po punojnë për t’u hakmarrë pas muajsh fokusimi në familjen Biden.

Një letër e re nga kongresmeni Jamie Raskin sinjalizon se demokratët ka të ngjarë ta vendosin Kushnerin në kryqëzim zjarri nëse rimarrin Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e nëntorit.

“Ne ju shkruajmë për t’ju nxitur të thërrisni një seancë dëgjimore në lidhje me influencën e mundshme të Jared Kushner dhe marrëveshjet kuid pro quo që përfshijnë investime në këmbim të veprimeve zyrtare dhe për të shqyrtuar kërcënimet që rezultojnë ndaj sigurisë sonë kombëtare,” thuhet në letrën e Raskin dhe Garcia drejtuar kreut republikan James Comer.

Në fillim të këtij muaji New York Times raportoi se Kushner po mbyll disa marrëveshje fitimprurëse të pasurive të paluajtshme në Shqipëri dhe Serbi.

Planet në Ballkan kapitalizojnë marrëdhëniet e krijuara nga Kushner gjatë administratës Trump: ato janë duke u punuar me Ric Grenell, i cili shërbeu si ushtrues detyre i drejtorit të inteligjencës kombëtare nën Trump dhe si ambasador në Gjermani dhe i dërguar i posaçëm në Ballkan.

Demokratët pretendojnë se Kushner dhe Grenell “kanë përdorur hapur marrëdhënien e tyre me Edi Ramën, Kryeministrin e Shqipërisë, nga i cili presidenti i atëhershëm Trump mori pagesa antikushtetuese gjatë kohës që shërbente si Komandant i Përgjithshëm”.

Një raport i demokratëve zbuloi se Rama, këshilltarët e tij dhe ish-ministri i Infrastrukturës, Damian Gjiknuri, shpenzuan rreth 6000 dollarë për të qëndruar në hotelin Trump në D.C., në atë kohë në pronësi të ish-presidentit.

Projektet
Një nga projektet e propozuara thuhet se do të ishte zhvillimi i një ishulli jashtë Shqipërisë në një destinacion turistik luksoz të njohur si Sazan. Ishulli u përdor si një bazë e fshehtë ushtarake për nëndetëset gjatë Luftës së Ftohtë.

Një tjetër është një hotel luksoz i planifikuar, 1,500 njësi banimi dhe muze në Beograd, Serbi. Do të ishte në vendin e ish-selisë së Ushtrisë Jugosllave, e cila u shkatërrua në vitin 1999 nga bombardimet e NATO-s, tha për Times kompania e Kushnerit dhe një anëtar i Parlementit serb. Grenell ka punuar në mosmarrëveshjet midis Serbisë dhe Kosovës.

Projektet përfshijnë tokë që aktualisht kontrollohet nga qeveritë, që do të thotë se ata do të kenë nevojë për nënshkrimin e shtetit për projektet.

“Ky Komitet nuk mund të pretendojë se po “heton përpjekjet e shtetasve të huaj” për të synuar dhe detyruar anëtarët e familjes së zyrtarëve të lartë amerikanë duke ofruar para ose përfitime të tjera në këmbim të veprimeve të caktuara, ndërkohë që vazhdon të injorojë këto çështje”, shkruajnë dy ligjvënësit demokratë.

Një projekt i tretë në Shqipëri parashikon ndërtimin e disa hoteleve dhe qindra vila në gadishullin e Zvërnecit, një zonë bregdetare në jug të Shqipërisë, pjesë e komunitetit turistik të njohur si Vlorë. Shqipëria po bëhet një nga pikat e nxehta turistike me rritje më të shpejtë në Evropë.

Kushner tha për Times se marrëveshjet, përmes firmës së tij të investimeve Affinity Partners, nuk janë finalizuar ende, por ato janë ‘shumë afër’.

Firma e Kushner-it tashmë është në shënjestër nga demokratët edhe për financimin prej 2 miliardë dollarësh që ajo përfitoi nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite.

Kushner ishte i përfshirë ngushtë në politikën e Trumpit në Lindjen e Mesme gjatë presidencës së tij dhe kapitalizoi në marrëdhëniet që ai zhvilloi gjatë asaj kohe për të mbyllur marrëveshjet, duke përfshirë një marrëdhënie të ngushtë me princin e kurorës Mohammed bin Salman, sundimtarin de fakto të Arabisë Saudite.

Ndërkohë, Grenell përflitet se do të jetë sekretari eventual i shtetit në një administratë të dytë të mundshme të Trump.

“Ne po kërkojmë mundësi për të investuar përmes investimeve të huaja në Ballkan, por më konkretisht në Shqipëri, dhe bregdeti shqiptar është i mrekullueshëm”, tha Grenell në një intervistë të kaluar për një gazetë ballkanike. “Unë jam duke punuar në projekte, projekte të kapitalit privat, për të cilat mund të fitoj para,” tha ai. Askush nuk duhet të kërkojë kurrë falje që dëshiron të fitojë para.

Comer i tha CNN vitin e kaluar se përvecc Bideneve ai do të analizonte me hollësi edhe marrëveshjet e Kushnerit.

“Ne do të kemi disa pyetje, për Trumpin dhe disa nga anëtarët e familjes së tij, duke përfshirë Jared Kushner”, tha ai. “Ne duam të dimë saktësisht se cilat ishin kushtet e asaj kredie [2 miliardë dollarë saudite] për Kushner.”

Republikanët i kanë tërhequr krahasimet midis Hunter Biden dhe marrëveshjeve të tij të biznesit dhe Kushnerit, duke argumentuar se Kushner “ka një karrierë si një drejtues biznesi që i paraprin karrierës politike të Donald Trump”.

Javën e kaluar, gjatë një seance për shkarkimin, Raskin bëri një kërkesë për të thirrur Kushnerin për informacion në lidhje me firmën e tij të investimeve.

Kryetari i Gjyqësorit Jim Jordan e hodhi poshtë duke e vrarë mocionin.

Jordan argumentoi se Kushner kishte pasur një ndikim pozitiv në politikën e jashtme, duke përfshirë ndihmën për të ndërmjetësuar Marrëveshjet e Abrahamit, ose marrëveshjet e paqes midis Izraelit dhe vendeve arabe të ndërmjetësuara gjatë administratës Trump.

Në një intervistë televizive në Shqipëri vitin e kaluar ai këmbënguli se nuk kishte asgjë të keqe me marrëveshje të tilla tani që ai ishte një qytetar privat.

Daily Mail

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *