6 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Dështon vizita zyrtare/Wizz Air lë rrugëve kryebashkiakët italianë të nisur për në Tiranë

Një delegacion me zyrtarë të lartë italianë ka anuluar vizitën në Shqipëri për shkak se është lënë rrugëve nga kompania ajrore Wizz Air. Delegacioni i përbërë nga disa kryetarë bashkish dhe funksionarë të tjerë të rajonit të Kalabrisë ka mbetur 24 orë në aeroportin e Barit duke u detyruar të anulojnë vizitën e programuar në Tiranë për shkak të anulimit të fluturimeve nga Wizz Air.

Vizita e programuar kohë më parë, parashikonte takime me zyrtarë të lartë në Tiranë për forcimin e bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe rajonit të Kalabrisë. Sipas programit delegacioni italian kishte prenotuar udhëtimin me avionin e së hënës pasdite të linjës Bari-Tiranë. Por fluturimi është shtyrë fillimisht për një orë dhe pas shtyrjeve të vazhdueshme, në mesnatë Wizz Air ka njoftuar anulimin e tij duke i lënë pasagjerët në aeroport pa asnjë ndihmë.

Të martën në mëngjes është përsëritur e njëjta situarë. Udhëtimi është shtyrë disa herë, derisa delegacioni italian është detyruar të anulojë vizitën në Tiranë. Pas këtyre ngjarjeve, rajoni i Kalabrisë njoftoi se do të bëjë padi administrative ndaj kompanisë Wizz Air duke kërkuar dëmshpërblim edhe për dëmin e imazhit të shkaktuar nga anulimi i vizitës.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *