30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Lajme nga vendi

Dyshohet si personi që nxori dokumentet sekrete të Pentagonit, konfirmohet arrestimi i 21-vjeçarit pjesë e Gardës Ajrore të SHBA

FBI ka arrestuar 21-vjeçarin Jack Teixeira si personi i cili nxori dokumentet sekrete ushtarake të SHBA.

New York Times raportoi se ai punon në krahun e inteligjencës së Gardës Kombëtare, ndërsa zbulohet se ai ishte në një grup privat në internet të quajtur “Thug Shaker Central” ku kryesisht të rinj dhe adoleshentë bashkoheshin për të diskutuar mbi “armët dhe videolojërat” ndër të tjera.

Informacionet e zbuluara përfshijnë të dhëna mbi dobësitë e mundshme në mbrojtjen e Ukrainës, si dhe numrin e forcave speciale të Mbretërisë së Bashkuar që dyshohet se janë aktive në vend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *