25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

WSJ: Elon Musk ka përdorur droga të paligjshme duke shqetësuarit drejtuesit në Tesla dhe SpaceX

Kokainë, ekstazi, kërpudha halucinogjene dhe ketaminë. Këto do të ishin arsyet e sjelljes ekstravagante të Elon Musk. Kjo u zbulua nga Wall Street Journal, sipas të cilit disa drejtues dhe anëtarë të bordit të drejtorëve të kompanive të manjatit – nga Tesla në SpaceX – janë të shqetësuar se përdorimi i drogës nga Musk mund të ketë pasoja jo vetëm në shëndetin e tij personal, por gjithashtu për gjashtë kompanitë dhe miliarda asete që ai mbikëqyr: “Musk është një pjesë integrale e vlerës së kompanive të tij dhe mund të ndikojë në besimin e investitorëve, duke vënë në rrezik dhjetëra mijëra vende pune”.

Festa të nxitura nga droga në mbarë botën
Gazeta raporton dëshmi të drejtpërdrejta të njerëzve që pretendojnë se e kanë parë Musk të konsumojë drogë si LSD, kokainë, ekstazi dhe kërpudha psikodelike gjatë festave private. Këto episode nuk do të kufizoheshin vetëm në Shtetet e Bashkuara, por do të ndodhnin në pjesë të ndryshme të botës. Pjesëmarrësve u kërkohet të nënshkruajnë marrëveshje konfidencialiteti dhe të fikin telefonat e tyre celularë pas hyrjes, në mënyrë që të shmangin regjistrimin e videove ose marrjen e fotografive komprometuese. Në veçanti, një ngjarje në Los Angeles, në vitin 2018, në të cilën Musk dyshohet se ka marrë “disa tableta”, dhe një në 2019, në Meksikë, gjatë së cilës ai “festoi” me kërpudha, u vu në shënjestër. “Musk dihet se merr pjesë në festa dhe evente në Burning Man, festivali i artit dhe muzikës në Nevada, ku ai përdor gjerësisht drogën, për të lëshuar avull, sipas njerëzve të afërt të tij”, thotë WSJ.

Shkelja e mundshme e politikave federale
Një nga aspektet më të diskutueshme është përdorimi i ketaminës, një substancë e njohur për efektet e saj psikotike, për të cilën Musk pretendon se ka një recetë mjekësore dhe e përdor për të luftuar depresionin. Megjithatë, konsumi i tij mund të përbëjë një shkelje të politikave federale, duke rrezikuar miliarda dollarët e kontratave qeveritare të SpaceX. Kontratat federale, në fakt, i detyrojnë kompanitë të respektojnë Aktin e Vendit të Punës Pa Droga, një rregullore e vitit 1988 sipas së cilës ata që fitojnë një kontratë nga qeveria federale ose marrin grante federale duhet të sigurojnë mjedise pune pa drogë si parakusht. Çdo shkelje e ligjit, lexojmë në Wall Street Journal, mund të hedhë në erë kontratat e SpaceX.

Jo vetëm Musk. Gazeta zbulon, në fakt, se Steve Jurvetson, anëtar aktual i bordit të drejtorëve të SpaceX, gjithashtu ndante konsumin e drogave të paligjshme me manjatin. Ky është një element që ngre shqetësime të mëtejshme midis menaxherëve të kompanive të sipërmarrësve afrikano-jugor.

“Vetitë” e Elon Musk, siç përshkruhet nga WSJ, përfshijnë opinione të kundërta, fjalime të pafiltruara dhe sjellje provokuese. Shumë i konsiderojnë këto karakteristika një shprehje të krijimtarisë së miliarderit ose si rezultat i problemeve të shëndetit mendor, stresit ose mungesës së gjumit. Megjithatë, sipas gazetës financiare, ka një shqetësim në rritje midis drejtuesve të kompanisë se një element tjetër, përdorimi i drogës, mund të ndikojë në sjelljen e tij.

Bordi i Teslës e dinte
Sipas gazetës, disa anëtarë të bordit të drejtorëve të Tesla-s, gjatë viteve, kanë diskutuar për përdorimin e supozuar të drogës nga Musk. Presidenti aktual i bordit të drejtorëve të Tesla, Robyn Denholm, do ta kishte diskutuar gjithashtu me Kimbal Musk, vëllain më të vogël të Elon, i cili është pjesë e bordit të drejtorëve të kompanisë dhe që deri në vitin 2022 ishte gjithashtu në atë të SpaceX, për të kërkuar sqarime mbi sjellja e sipërmarrësit. Fjala “drogë”, megjithatë, nuk ishte përdorur kurrë.

Përfundimi i kësaj historie mbetet i pasigurt, por është e qartë se marrëdhënia e diskutueshme e Elon Musk me drogën është bërë një temë gjithnjë e më urgjente diskutimi midis palëve të interesuara të kompanive të tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *