25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Elon Musk kërkon 1 miliard dollarë për xAi, startup-in e inteligjencës artificiale

Kompania xAI e inteligjencës artificiale e Elon Musk po kërkon të mbledhë 1 miliard dollarë fonde nga investitorët aksionerë, sipas një dosjeje të re. Musk ka mbledhur tashmë rreth 135 milionë dollarë, sipas një dokumenti të dorëzuar të martën në SEC, i cili nuk përfshin emrat e investitorëve.

Musk krijoi xAI në fillim të këtij viti në përpjekje për të konkurruar me kompani të tjera gjeneruese të AI, duke përfshirë OpenAI, ku Musk ishte njw nga themeluesit. Kompania debutoi me një produkt, një chatbot të quajtur Grok, i trajnuar mbi të dhënat nga rrjeti social X. Sipas faqes së internetit të kompanisë, ajo është “projektuar për t’iu përgjigjur pyetjeve me pak zgjuarsi dhe një stil rebel”.

Në nëntor, Musk tha se investitorët e kapitalit në X, i quajtur më parë Twitter, do të zotëronin 25% të xAI. Ai tha gjithashtu se përdoruesit e rrjetit social që regjistrohen në Premium+, një abonim që fillon nga 16 dollarë në muaj në Shtetet e Bashkuara, do të kenë akses në Grok. Musk e ka kritikuar shpesh dhe publikisht OpenAI, startup-in dhe zhvilluesin më të lartë të AI të ChatGPT, që kur u largua nga bordi i drejtorëve në vitin 2018, veçanërisht pasi krijoi një krah fitimprurës vitin e ardhshëm. Ai tha se besonte se ishte “e kontrolluar në mënyrë efektive nga Microsoft”. Në fakt, Microsoft ka investuar rreth 13 miliardë dollarë në OpenAI.

Pavarësisht punës së tij në AI, Musk ka shprehur rezerva të thella për teknologjinë. Miliarderi ishte në mesin e studiuesve dhe udhëheqësve të industrisë së teknologjisë, të cilët në mars u bënë thirrje zhvilluesve të ndalonin trajnimin e modeleve të fuqishme të AI. Me rastin e largimit dhe rivendosjes së fundit të CEO të OpenAi, Sam Altman, Musk tha se donte të dinte arsyen e shkarkimit, në rast se bordi i drejtorëve kishte zbuluar diçka të rrezikshme për AI. “Unë nuk mendoj se ishte një gjë e parëndësishme,” tha ai në konferencën DealBook javën e kaluar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *