6 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Emërimi i Mira Muratit në rrezik/ Investitorët po i bëjnë presin bordit për të rikthyer Altman në krye të Open AI

Sam Altman dhe Greg Brockman, dy drejtues të lartë në OpenAI, të cilët u larguan nga kompania pas një takimi dramatik të bordit të premten, po flasin sërish me anëtarët e bordit rreth rikthimit në startupin e inteligjencës artificiale, në atë që do të përbënte një kundër-grusht spektakolar.

Diskutimet pasuan një protestë pasi zoti Altman, 38 vjeç, u rrëzua nga roli i tij si CEO i OpenAI duke u zëvendësuar me Mira Muratin. Që atëherë, investitorët e OpenAI dhe mbështetësit e Z. Altman kanë ushtruar presion mbi katër anëtarët e bordit të startup-it për të rikthyer zotin Altman, thanë gjashtë njerëz me njohuri për situatën. Ata folën në kushte anonimiteti sepse bisedimet janë konfidenciale.

Microsoft, i cili ka investuar 20 miliardë dollarë në OpenAI, është duke udhëhequr fushatën e presionit për rikthimin e Altman, tha një nga njerëzit. Investitorët e OpenAI që kanë shprehur mbështetje për rikthimin e zotit Altman ishin gjithashtu të gatshëm të investonin nëse ai do të fillonte një kompani të re, diçka që ai filloi të diskutonte pothuajse menjëherë pasi u detyrua të largohej, thanë njerëz me njohuri për situatën.

Në terr dhe i tërbuar
CEO i Microsoft, Satya Nadella, ka qenë në kontakt me zotin Altman dhe është zotuar ta mbështesë atë në çfarëdo hapash që ai ndërmerr, thanë njerëzit. Z. Nadella ishte i zemëruar nga vendimi i bordit të premten, sipas njerëzve të njohur me situatën.

Nuk ka asnjë garanci që Altman ose Brockman do të rikthehen në OpenAI, thanë njerëzit. Për shkak të strukturës unike të OpenAI – ajo kontrollohet nga një organizatë jofitimprurëse dhe bordi i saj ka fuqinë ekskluzive për të qeverisur kompaninë – investitorët e kompanisë nuk kanë asnjë fjalë zyrtare se çfarë ndodh me startupin ose kush e drejton atë .

OpenAI, Microsoft dhe Thrive Capital, investitori më i madh i OpenAI përveç Microsoft, nuk pranuan të komentojnë.

Diskutimet e reja midis zotit Altman, z. Brockman dhe bordit të OpenAI ishin kthesa më e fundit në një dramë të shpejtë në atë që është ndoshta kompania me profilin më të lartë në botë e inteligjencës artificiale.

Startup-i i San Franciskos fitoi famë vitin e kaluar kur lëshoi ​​​​chatbot ChatGPT dhe tregoi fuqinë e inteligjencës artificiale. Z. Altman, një themelues i OpenAI, u bë me shpejtësi fytyra e industrisë së AI ndërsa Google, Meta dhe gjigantë të tjerë garuan për të marrë drejtimin në teknologji.

Por të premten, OpenAI njoftoi befas se bordi i saj kishte hequr Altman nga posti CEO, duke thënë se “ai nuk ishte vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij me bordin”. Bordi nuk dha detaje.

Z. Altman iu kërkua të bashkohej në një takim video me bordin e OpenAI të premten në mesditë dhe u pushua menjëherë, tha Brockman. Z. Brockman tha se edhe pse ishte kryetar i bordit të kompanisë, ai nuk ishte pjesë e takimit. Më vonë ai tha se do të largohej nga kompania.

OpenAI kishte gjashtë anëtarë të bordit përpara se Z. Altman të largohej me forcë dhe z. Brockman të largohej. Katër të tjerët janë Ilya Sutskever, një themelues i OpenAI; Adam D’Angelo, CEO i Quora, faqja e pyetjeve dhe përgjigjeve; Helen Toner, drejtore e strategjisë në Qendrën për Sigurinë dhe Teknologjinë në zhvillim të Georgetoën; dhe Tasha McCauley, një sipërmarrëse dhe shkencëtare kompjuterike.

Tensionet në rritje
Para rrëzimit të Altman, tensionet ishin rritur në OpenAI ndërsa profili i kompanisë u rrit. Në veçanti, Sutskever, një studiues i respektuar i AI, ishte bërë gjithmonë e më i shqetësuar se teknologjia e OpenAI mund të ishte e rrezikshme dhe se zoti Altman nuk po i kushtonte vëmendje të mjaftueshme këtij rreziku.

Z. Sutskever gjithashtu kundërshtoi atë që ai e shihte si rolin e tij të zvogëluar brenda kompanisë.

Shkarkimi i zotit Altman tërhoqi vëmendjen për një ndarje të gjatë në komunitetin e AI midis njerëzve që besojnë se AI është mundësia më e madhe e biznesit në një brez dhe të tjerë që shqetësohen se lëvizja shumë e shpejtë mund të jetë e rrezikshme.

Largimi i tij shkaktoi gjithashtu valë në të gjithë industrinë e teknologjisë, ku zoti Altman është i mirënjohur jo vetëm nga OpenAI, por edhe nga vitet e tij të udhëheqjes Y Combinator, një inkubator fillestar i Silicon Valley. Shumë nga investitorët e OpenAI – të cilët përfshijnë Microsoft, Thrive Capital dhe Sequoia Capital – nuk mësuan për largimin e zotit Altman deri një minutë para se të shpallej largimi i tij ose pasi lajmi u bë publik.

Të premten në mbrëmje, Altman dhe Brockman po garonin për të krijuar një kompani të re të AI, kanë thënë tre persona të njohur me situatën. Ata gjithashtu konsideruan se cilët punonjës të OpenAI do t’u bashkoheshin atyre. Të paktën tre punonjës të tjerë të OpenAI kanë dhënë dorëheqjen gjatë dy ditëve të fundit.

Investitorët e teknologjisë nxituan të tregonin mbështetjen e tyre për zotin Altman dhe lanë të kuptohet se do të mbështesnin sipërmarrjen e tij të ardhshme.

Alfred Lin, një investitor në Sequoia Capital, shkroi në twitter se po priste me padurim kompaninë e re botë-ndryshuese që do të ndërtonin Altman dhe Brockman. Eric Schmidt, ish-CEO i Google, postoi: “Mezi pres të shoh se çfarë do të bëjë më pas”. Ndërsa ende drejtonte OpenAI-n, Z. Altman kishte paraqitur disa ide për projekte të reja tek investitorë të ndryshëm në muajt e fundit.

Gjatë një udhëtimi për mbledhjen e fondeve muajin e kaluar në Lindjen e Mesme, Altman foli për projekte të lidhura me Inteligjencën Artificiale, duke përfshirë një plan për të zhvilluar çipa me porosi për këtë sektor që do të konkurronin me kompaninë e çipave Nvidia.

Z. Altman foli gjithashtu me Masayoshi Son, CEO dhe themelues miliarder i konglomeratit të teknologjisë SoftBank, rreth investimit në një përpjekje për të ndërtuar një pajisje të Inteligjencës Artificiale së bashku me Jony Ive, ish-shefi i dizajnit në Apple.

Por të shtunën pasdite, Altman dhe Brockman po flisnin gjithashtu me OpenAI për një rikthim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *