21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Fermerët gjunjëzojnë Francën/ Nesër bllokojnë rrugët e Parisit, qeveria në panik

Ndërsa fermerët francezë intensifikojnë protestat e tyre kundër rritjes së kostove të prodhimit dhe rregulloreve të rrepta evropiane, qeveria po përpiqet të shmangë një bllokadë të Parisit. Kryeministri Gabriel Attal, në një vizitë në Francën qendrore, premtoi masa shtesë për të adresuar shqetësimet e fermerëve, duke përfshirë konkurrencën e pandershme dhe sfidat në transferimin e pronave të fermave.

Sindikata më e madhe e fermerëve në vend, FNSEA, ka bërë thirrje për një “rrethim” të Parisit duke filluar nga e hëna, me fermerët që planifikojnë të bllokojnë rrugët kryesore në kryeqytet për një “periudhë të pacaktuar kohore”.

Attal, duke bërë vizitën e tij të dytë në një fermë në tre ditë, pranoi nevojën për t’u ofruar fermerëve më shumë liri veprimi në nivel lokal. Pavarësisht premtimeve fillestare të qeverisë për rritje të mbështetjes, sindikatat mbeten të palëkundura. FNSEA, e mbështetur nga sindikata e Fermerëve të Rinj, lëshoi një deklaratë të shtunën vonë duke njoftuar bllokadën dhe pushtimin e rrugëve kryesore për në Paris.

Pakënaqësia e fermerëve në të gjithë Evropën
Fermerët nga rajoni i Parisit dhe sindikata e Koordinimit Rural në Lot-et-Garonne kanë përshkruar planet për të bllokuar respektivisht kryeqytetin dhe tregun e ushqimit me shumicë Rungis. Trazirat e vazhdueshme kanë shtyrë kryeministrin Attal të tërhiqet nga një plan për të rritur taksat për karburantet bujqësore dhe për të vendosur gjoba për kompanitë që shkelin rregullat e negocimit të çmimit. Ai gjithashtu përsëriti kundërshtimin e Francës ndaj një marrëveshjeje të madhe tregtare midis Bashkimit Evropian dhe bllokut të Amerikës së Jugut Mercosur.

Protestat e fermerëve francezë janë pjesë e një vale më të gjerë pakënaqësie në të gjithë Evropën, me demonstrata të raportuara në Gjermani, Poloni, Belgjikë dhe Itali. Në Belgjikë, Federata e Fermerëve të Rinj organizoi protesta në pjesën frëngjishtfolëse të vendit dhe në Itali, mbi njëqind traktorë bllokuan një portë autostrade me pagesë pranë Romës.

Ministri i Bujqësisë Marc Fesneau njoftoi se masat e mëtejshme për vreshtarët, veçanërisht ata të prekur nga humbjet e lidhura me mykun, do të zbulohen në javën e ardhshme. Ndërsa qeveria po përballet me krizën në përshkallëzim, ajo përballet me sfidën për të gjetur një zgjidhje që trajton ankesat e fermerëve dhe siguron stabilitetin e sektorit bujqësor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *