25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Fisi indian i filmit të Scorseses mund Enel-in në betejën 260 mln dollarë

Pengesë në SHBA për Enel. Gjiganti italian i energjisë elektrike do të duhet të heqë 84 turbina me erë nga territori i kombit indian Osage në Oklahoma me një kosto prej rreth 260 milionë dollarë. Kjo u krijua nga një gjykatë federale e rrethit të shtetit amerikan pasi fisi indian e kishte çuar Enelin në gjykatë për shkak se nuk i kishte kërkuar autoritetit lokal indian leje për të shfrytëzuar fermën e erës.

Dëmshpërblimet ndaj Osage
Sipas Financial Times, ky është një nga vendimet e para në Shtetet e Bashkuara që kërkon heqjen e një parku eolik që funksionon. Një gjyq i mëvonshëm do të përcaktojë shumën që kompania do duhet t’i paguajë si kompensim Osage, fisit të paraqitur në filmin e Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon.

Një zëdhënës i Enel iu përgjigj gazetës britanike se kompania “nuk është dakord” me vendimin e fundit të gjykatës dhe do të apelojë. Kompania do të vazhdojë të operojë projektin e erës me “mirëbesim” derisa të merret një vendim përfundimtar dhe nuk ka ndërmend të imponojë autoritetin e saj mbi Osage Nation.

Pozicioni i vendasve
Problemi i dialogut me territorin duket se del nga deklaratat: “Enel, do të të kushtojë një pasuri që nuk na kërkon leje. Kjo ishte gjithçka që duhej të bënit”, tha presidenti i Këshillit të Mineraleve Osage, Everett Waller. Osage, shpjegoi ai, nuk janë kundër zhvillimit të energjisë së pastër, por kërkojnë që të konsultohen nga kompanitë.

Enel
Nga ana e saj, kompania thekson se “Enel dhe Osage ëind respektojnë procedurat gjyqësore në lidhje me Osage ëind dhe, megjithëse nuk janë dakord me vendimin e Gjykatës Federale të Qarkut të Oklahoma-s të lëshuar më 20 dhjetor, do të vazhdojnë të veprojnë në mirëbesim për të menaxhuar projektin në përputhje me ligjin deri në përcaktimin e rezultatit përfundimtar të çështjes”.

Osage Wind, nënvizon Enel, “asnjëherë nuk synonte të nxirrte minerale në pronësi të Kombit Osage ose të vinte në dyshim sovranitetin e tij dhe veproi me besimin e vërtetë se veprimet e tij ishin në përputhje me kërkesat ligjore në fuqi. Osage ëind punon për të përfituar komunitetin lokal. Shkollat ​​e Osage, fermerët dhe pronarët e tjerë të tokave përfitojnë nga prania e parkut dhe rajoni përfiton nga energjia e pastër dhe e rinovueshme për 50 mijë shtëpi. Ndërprerja e funksionimit të parkut me erë do të ndikonte negativisht në këto përfitime për komunitetin lokal. Osage ëind do të kërkojë rishikimin e vendimit në apel në kohën e duhur, në përputhje me të drejtat e tij ligjore.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *