15 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Fitorja e radikalëve trondit tregjet/ Rritet pasiguria, Euro dobësohet në bursat aziatike

Euro rrëshqiti ndërsa çmimet e aksioneve dhe obligacioneve ranë të hënën, menjehërë sapo presidenti francez Emmanuel Macron thirri zgjedhjet shokuese pasi u mposht në zgjedhjet e Parlamentit Evropian nga e djathta ekstreme.

Euro ra me 0.3% në tregtinë e mëngjesit në Azi, në nivelin më të ulët të një muaji duke u tregtuar me 1.0764 dollarë.Bondet dhe obligacionet e EuroSTOXX 50 ranë 0.4% dhe kontratat e së ardhmes franceze u zvogëluan për të zgjatur një rënie të madhe nga fundi i javës së kaluar.

Fokusi për investitorët, kur tregjet më të gjera evropiane të hapen më vonë të hënën, ka të ngjarë të jetë hendeku i yield-it të obligacioneve qeveritare 10-vjeçare të Italisë ndaj atyre gjermane – shpesh një barometër i mirë i oreksit të rrezikut në rajon.

Partitë e qendrës, liberale dhe të Socialitetit ruajtën shumicën pas zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, por nacionalistët euroskeptikë arritën fitimet më të mëdha në votimin e së dielës, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me aftësinë e fuqive të mëdha për të drejtuar politikën në bllok.

Duke bërë një lojë të rrezikshme për të rivendosur autoritetin, Macron thirri zgjedhjet parlamentare me raundin e parë më 30 qershor. Nëse partia e ekstremit të djathtë fiton shumicën, Macron do të mbetej pa fuqi vendimarrje në çështjet e brendshme.

“Ky është ndoshta një lajm i keq për tregjet,” tha kryeekonomisti i Berenberg, Holger Schmieding. Britania mban zgjedhjet e përgjithshme më 4 korrik dhe zgjedhjet vendimtare në SHBA zhvillohen në nëntor, ndërsa tregjet së fundmi janë bërë të brishta pasi pritjet e SHBA për uljen e normave janë zbehur.

“Perspektivat e një fitoreje të ekstremit të djathtë në zgjedhjet e parakohshme të Francës mund ta mbajnë euron nën presion në afatin e afërt,” tha Mansoor Mohi-Uddin, kryeekonomist në Bank Of Singapore, megjithëse të dhënat dhe politika e SHBA do të jenë shtytësi kryesor.

THIRRJE ZGJIMI?
Ndërsa asetet e euros dhe eurozonës janë zbutur kryesisht nga zvogëlimi i euroskepticizmit në krahasim me zgjedhjet e viteve 2010 dhe fillim të viteve 2020, rezultatet dhe reagimi i befasishëm nga Franca mund të jenë një thirrje zgjimi.

“Natyrisht, zgjedhjet e parakohshme janë një burim i ri pasigurie, i cili duhet të ketë njëfarë ndikimi negativ në besimin ekonomik dhe të tregut, të paktën në Francë”, tha Jan von Gerich, analisti kryesor i tregut në Nordea.

Por ai vuri në dukje se rezultatet e zgjedhjeve të BE nuk përkthehen gjithmonë në rezultate të zgjedhjeve vendase, për shkak të sistemeve të ndryshme zgjedhore dhe pasi zgjedhjet evropiane priren të tërheqin një votë më të madhe proteste.

Peter Cardillo, kryeekonomist i tregut në Spartan Capital Securities në Nju Jork, tha se do të duhej një rritje e madhe e së djathtës ekstreme që euro të dobësohej ndjeshëm. Banka Qendrore Evropiane bëri javën e kaluar uljen e saj të parë të normës në pesë vjet dhe monedha ra pothuajse 2.5% ndaj dollarit këtë vit, e nxitur kryesisht nga perspektivat relative për uljet e normave të interesit në zonën e euros dhe në Shtetet e Bashkuara.

Në Francë, ku shqetësimet për nivelet e larta të borxhit të vendit janë rritur këtë vit, implikimet e pasigurisë së përtërirë politike për ekonominë mund të jenë gjithashtu në fokus. Standard & Poor’s muajin e kaluar uli vlerësimin e tij për borxhin sovran të Francës, duke dhënë një qortim të dhimbshëm për trajtimin e buxhetit të tendosur nga qeveria disa ditë përpara zgjedhjeve të BE-së.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *