21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Fluska e ndërtimit/ Thellohet kriza e pasurive të patundshme në Gjermani

Tregu gjerman për ndërtesat e zyrave pësoi rënien e tij më të madhe në dy dekada, pasi kostot më të larta të financimit dhe tendencat e ngadalta të kthimit në zyrë të punonjësve përkeqësuan oreksin e investitorëve.

Rënia u përshpejtua në tremujorin e katërt me një tkurrje prej 13 përqind nga viti i kaluar, sipas të dhënave të publikuara të hënën (12 shkurt) nga shoqata gjermane e bankave VDP.

Për të gjithë vitin, çmimet ranë më shumë se 10 për qind, rënia më e thellë që nga fillimi i regjistrimeve në 2003, dhe perspektiva është për rënie të mëtejshme në fillim të 2024. Kriza në pasuri të paluajtshme po godet zyrat më fort se shtëpitë, tha Jens Tolckmitt, drejtori menaxhues i VDP. Ndërsa ekonomia e Gjermanisë pengohet dhe pasiguria për kthimin e plotë të punëtorëve në zyra rritet, “kërkesa për zyra mbetet e ndrydhur”, shtoi ai.

Problemet në tregun e pasurive të paluajtshme komerciale po kërcënojnë të zhysin në krizë disa banka. Ekspozimi i shqetësimeve ndaj sektorit po rritet dhe huadhënësit gjermanë në veçanti janë nën vëzhgimin në rritje të investitorëve.

Aksionet e Deutsche Pfandbriefbank ranë në nivelin më të ulët historik të premten. Më herët javën e kaluar, Deutsche PBB tha se kishte ngritur provizione për të mbuluar humbjet e mundshme për shkak të dobësisë në tregjet komerciale të pasurive të paluajtshme. Në një përpjekje për të qetësuar tregjet, ajo theksoi se nevojat e saj për financim për vitin tashmë ishin mbuluar kryesisht.

Me blerësit e mundshëm të zyrave që ende kërkojnë zbritje më të mëdha sesa shumica e shitësve janë të përgatitur të ofrojnë, pasuritë e paluajtshme komerciale gjermane ka të ngjarë të mbeten të dobëta, sipas Tolckmitt të VDP-së. “Në fillim të vitit 2024, tregu është ende në një rënie, me çmime që vazhdojnë të bien”, tha ai.
/BLOOMBERG

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *