25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Gazsjellësi i sabotuar në Balltik, çmimi në bursa afër 50 euro

Gazi konfirmohet si epiqendra e tensioneve në tregjet e energjisë. Dhe çmimet në Evropë vazhdojnë të rriten, duke u rritur me më shumë se 30% në brenda pak ditësh dhe tashmë ndodhen afër pragut psikologjik prej 50 euro për megavat orë. Një rritje edhe më e rëndësishme kur krahasohet me performancën e naftës.

Brent – pas një rritje prej 4% të hënën në reagim ndaj sulmit të Hamasit kundër Izraelit – u stabilizua rreth 88 dollarë për fuçi.

Luftës në Izrael – e cila rrezikon të kufizojë furnizimet me LNG në Evropë – i është shtuar alarmi për një sulm të dyshuar në tubacionin e gazit midis Finlandës dhe Estonisë. Helsinki hipotezon një “akt të qëllimshëm” dhe kërkon mbështetje nga NATO

Qeveria dhe forcat e armatosura të Helsinkit dyshojnë se Rusia ka vënë në shënjestër tubacionin e gazit midis Finlandës dhe Estonisë. Kështu shkruan gazeta finlandeze Iltalehti. Sipas qeverisë së Helsinkit, autoritetet kanë gjetur pikën e dëmtuar në tubacionin e gazit Baltic Connector: dëmi u zbulua natën e 8 tetorit.

Natën e së shtunës dhe të dielës, pak para orës dy, një rënie e pazakontë presioni u vu re në gazsjellësin detar Baltic Connector, midis Finlandës dhe Estonisë, pak më pas u verifikua se kablloja ishte dëmtuar. Menjëherë kanë nisur hetimet për shkaqet e dëmtimit të tubit të gazit. Burime të sigurisë i thanë Iltalehti se që në fillim qeveria e konsideroi të mundshme që pas incidentit të qëndronte një tentativë sabotimi nga Rusia.

Efektet në tregun e gazit
Aksidenti Balticconector kontribuoi në rritjen e tensioneve në tregun evropian të gazit natyror, tashmë në fibrilacion pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit. Izraeli ka bllokuar prodhimin nga fusha izraelite Tamar, e menaxhuar nga amerikani Chevron, i cili furnizon veçanërisht Egjiptin, duke e lejuar atë të eksportojë gaz natyror të lëngshëm në Evropë. Nëse do të qëndronte pa gaz izraelit për një kohë të gjatë, qeveria egjiptiane do të detyrohej të reduktonte eksportin e gazit të lëngshëm në Evropë, dhe kjo pikërisht në prag të sezonit të ftohtë.

Tensionet kanë shkaktuar një rritje të mprehtë të çmimeve të dërgesave të gazit për muajin nëntor në tregun holandez TTF: çmimi për megavat orë u rrit nga 38 euro të premten në 44 të hënën dhe në 49 sot. Pothuajse +30% në tre ditë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *