21 Shkurt, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Gjermania, fundi i superfuqisë industriale të botës

Ndërkohë që Berlini është kapluar nga paraliza politike, kriza e energjisë ishte goditja përfundimtare për një numër në rritje të prodhuesve

Në një sallë prodhimi në Dyseldorf vjeshtën e kaluar, tonet e zymta të një borie shoqëruan aktin e fundit të një fabrike shekullore. Mes dridhjeve të flakëruesve dhe pishtarëve, shumë prej 1600 njerëzve që humbën punën qëndruan me fytyrë guri ndërsa metali i ndezur i produktit të fundit të uzinës – një tub çeliku – u lëmua në një cilindër të përsosur në një mulli rrotullimi. Ceremonia përfundoi një ecuri 124-vjeçare që filloi në kulmin e industrializimit gjerman dhe i kaloi dy luftërave botërore, por nuk mundi t’i mbijetonte pasojave të krizës energjetike.

Ka pasur përsëritje të shumta të finaleve të tilla gjatë vitit të kaluar, duke nënvizuar realitetin e dhimbshëm me të cilin përballet Gjermania: ditëve të saj si një superfuqi industriale po u vjen fundi. Prodhimi në ekonominë më të madhe prodhuese të Evropës ka prirje në rënie që nga viti 2017 dhe rënia po përshpejtohet ndërsa konkurrueshmëria gërryhet.

“Nuk ka shumë shpresë, nëse jam i sinqertë,” tha Stefan Klebert, drejtor ekzekutiv i GEA Group AG – një furnizues i makinerive prodhuese që i ka rrënjët në fund të viteve 1800. “Jam vërtet i pasigurt që ne mund ta ndalim këtë trend. Shumë gjëra do të duhet të ndryshojnë shumë shpejt.”

Bazat e makinës industriale të Gjermanisë kanë rënë si domino. SHBA po largohet nga Evropa dhe po kërkon të konkurrojë me aleatët e saj transatlantikë për investime në klimën. Kina po bëhet një rival më i madh dhe nuk është më një blerës i pangopur i mallrave gjermane. Goditja përfundimtare për disa prodhues të rëndë ishte fundi i vëllimeve të mëdha të gazit natyror të lirë rus.

Paraliza politike dhe arsimi
Krahas paqëndrueshmërisë globale, paraliza politike në Berlin po intensifikon çështjet e brendshme të kahershme, si krijimi i infrastrukturës, një fuqi punëtore në plakje dhe burokracia. Sistemi arsimor, dikur një forcë, është simbol i mungesës afatgjatë të investimeve në shërbimet publike. Instituti i kërkimit Ifo vlerëson se rënia e aftësive matematikore do t’i kushtojë ekonomisë rreth 14 trilionë euro (15 trilionë dollarë) prodhim deri në fund të shekullit.

Në disa raste, ndryshimi industrial po ndodh me hapa të vegjël si zvogëlimi i planeve të zgjerimit dhe investimeve. Të tjerat janë më të dukshme si ndërrimi i linjave të prodhimit dhe shkurtimi i stafit. Në raste ekstreme – si uzina e tubacioneve të Vallourec SACA, dikur pjesë e gjigantit industrial të rënë Mannesmann – pasoja është mbyllja e përhershme. “Tronditja ishte e madhe,” tha ëolfgang Freitag, i cili punonte në fabrikë që kur ishte adoleshent. Detyra e 59-vjeçarit tani është të çmontojë pajisjet për shitje dhe të ndihmojë kolegët e tij të vjetër të gjejnë punë të reja.

Gjermania ka ende një listë të lakmueshme prodhuesish të vegjël dhe të shkathët, dhe Bundesbank dhe të tjerët e hedhin poshtë nocionin se deindustrializimi i plotë është diku afër. Por me reformat e ngecura, është e paqartë se çfarë do ta ngadalësojë rënien. “Ne nuk jemi më konkurrues,” tha Ministri i Financave Christian Lindner në një intervistë në Bloomberg në fillim të këtij muaji. “Po varfërohemi sepse nuk kemi rritje. Ne jemi duke mbetur prapa.”

Koalicioni i thyer i kancelarit Olaf Scholz u hodh në rrëmujë të mëtejshme në mes të nëntorit nga një krizë buxhetore e shkaktuar nga një vendim gjyqësor mbi masat e huamarrjes, duke i lënë qeverisë pak liri veprimi për të investuar. “Nuk duhet të jesh pesimist për të thënë se ajo që po bëjmë në këtë moment nuk do të jetë e mjaftueshme”, tha Volker Treier, shefi i tregtisë së jashtme në Dhomat e Tregtisë dhe Industrisë së Gjermanisë. “Shpejtësia e ndryshimit strukturor është marramendëse.”

Frustrimi është i përhapur. Edhe pse qindra mijëra njerëz kanë dalë në rrugë javët e fundit për të protestuar kundër ekstremizmit të djathtë, Alternativa kundër imigracionit für Deutschland, ose AfD, është përpara të tre partive qeverisëse në sondazhe – duke qenë pas vetëm bllokut konservator. Aleanca e udhëhequr nga socialdemokratët e Scholz ka mbështetje nga 34% e votuesve, sipas një analize Spiegel të sondazheve të fundit.

Zbehja e konkurrencës industriale kërcënon ta zhysë Gjermaninë në një spirale në rënie, sipas Maria Röttger, drejtuese e Evropës veriore për Michelin. Prodhuesi francez i gomave po mbyll dy nga fabrikat e tij gjermane dhe po zvogëlon një të tretën deri në fund të vitit 2025, në një lëvizje që do të prekë më shumë se 1500 punëtorë. Rivali amerikan Goodyear ka plane të ngjashme për dy objekte.

Rënie e konkurrueshmërisë
“Pavarësisht motivimit të punonjësve tanë, ne kemi arritur në një pikë ku nuk mund të eksportojmë goma kamionësh nga Gjermania me çmime konkurruese,” tha ajo në një intervistë. “Nëse Gjermania nuk mund të eksportojë në mënyrë konkurruese në kontekstin ndërkombëtar, vendi humbet një nga pikat e tij më të forta.”

Shembuj të tjerë të rënies dalin në sipërfaqe në mënyrë të rregullt. GEA po mbyll një fabrikë pompash pranë Mainzit në favor të një vendi më të ri në Poloni. Prodhuesi i pjesëve të automjeteve Continental AG njoftoi planet në korrik për të braktisur një fabrikë që prodhon komponentë për sistemet e sigurisë dhe frenimit. Rivali Robert Bosch GmbH është në proces të shkurtimit të mijëra punëtorëve.

Kriza energjetike në verën e vitit 2022 ishte një katalizator i madh. Ndërsa skenarët e rasteve më të këqija si ngrirja e shtëpive dhe racionimi u shmangën, çmimet mbeten më të larta se në ekonomitë e tjera, gjë që shton kostot nga pagat më të larta dhe kompleksiteti rregullator.

Një nga sektorët më të goditur kanë qenë kimikatet – një rezultat i drejtpërdrejtë i humbjes së gazit të lirë rus nga Gjermania. Me kalimin në hidrogjen të pastër ende të pasigurt, gati një në 10 kompani po planifikon të ndalojë përgjithmonë proceset e prodhimit, sipas një sondazhi të fundit nga shoqata e industrisë VCI. BASF SE, prodhuesi më i madh i kimikateve në Evropë, po shkurton 2600 vende pune dhe Lanxess AG po redukton stafin me 7%.

Burokracia
Burokracia e ngadaltë e Gjermanisë gjithashtu nuk po e mban ritmin, edhe kur kompanitë janë të gatshme të investojnë. GEA instaloi kapacitet diellor në një fabrikë në qytetin perëndimor të Gjermanisë Oelde, ku prodhon pajisje që mund të ndajnë kremin nga qumështi. Ajo aplikoi për leje për të ushqyer me energji elektrike janarin e kaluar, dy muaj përpara fillimit të ndërtimit dhe është ende në pritje të miratimit – gati dy vjet pas fillimit të projektit.

Shtrydhja e energjisë erdhi shpejt pas ndërprerjeve nga pandemia që çoi në bllokimin e linjave të montimit pasi prodhuesit gjermanë të automjeteve prisnin muaj për çipa dhe komponentë të tjerë, duke nënvizuar rreziqet e mbështetjes në një rrjet të largët furnizuesish, veçanërisht në Azi.

Kina tani po i shkakton telashe Gjermanisë në disa mënyra. Në krye të zhvendosjes së saj strategjike në prodhimtarinë e përparuar, një ngadalësim i ekonomisë së superfuqive aziatike po ul kërkesën për mallra gjermane edhe më shumë. Në të njëjtën kohë, konkurrenca e lirë nga Kina po shqetëson industritë kyçe për tranzicionin klimatik të Gjermanisë – dhe jo vetëm makinat elektrike.

Prodhuesit e paneleve diellore po mbyllin operacionet dhe po shkurtojnë stafin ndërsa përpiqen të konkurrojnë me rivalët kinezë të mbështetur nga shteti. Solarëatt GmbH me bazë në Dresden ka shkurtuar tashmë 10% të fuqisë së saj punëtore dhe mund të zhvendosë prodhimin jashtë vendit nëse situata nuk përmirësohet këtë vit, sipas CEO Detlef Neuhaus.

Erërat e kundërta të Gjermanisë kërkojnë përshtatje. Për EBM-Papst, një prodhues ventilatorëve, kriza industriale nënkuptonte blerjen e një furnizuesi në vështirësi. Dhe për të qëndruar e shkathët, kompania e zhvendosi prodhimin te komponentët për pompat e nxehtësisë dhe qendrat e të dhënave larg sektorit të automjeteve. Gjithashtu po kërkon të zhvendosë disa detyra administrative në Evropën Lindore ose Indi.

Plakja
“Nuk është vetëm energjia,” tha CEO Klaus Geißdörfer në një intervistë. “Është gjithashtu disponueshmëria e stafit në Gjermani, e cila tani është shumë më problematike.” Brenda një dekade, popullsia në moshë pune do të jetë shumë e vogël për ta mbajtur ekonominë të funksionojë siç funksionon sot, shtoi ai.

Bundesbank gjeti në një raport të shtatorit se një rënie e manifakturës – e cila përbën pak më pak se 20% të ekonomisë, gati dyfishi i nivelit të SHBA-së – nuk është shqetësuese nëse është graduale.

Një prirje e tillë mund të nënkuptojë fundin e rrugës për prodhuesit më bazë si fabrika e tubave në Dyseldorf. Freitag, një anëtar i këshillit të punës së fabrikës, tani po ndihmon në përgatitjen e zonës prej 90 hektarësh për shitje. Pjesa më e madhe e pajisjeve do të përfundojnë për skrap, e cila “më bën zemrën dhe sytë të qajnë”, tha ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *