12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Gjykata Supreme e SHBA i jep fund dilemës: Trump lejohet të kandidojë për President

Gjykata Supreme e SHBA tha se Donald Trump mund të paraqitet në fletëvotimet presidenciale këtë vit, duke i dhënë fund njëzëri përpjekjeve për të ndaluar kandidimin e tij sipas një dispozite kushtetuese të përdorur rrallë që ndalon kryengritësit të mbajnë poste.

Vendimi të hënën përmbysi një vendim të Gjykatës së Lartë të Kolorados që thoshte se Trump humbi të drejtën e tij për të kandiduar sërish për president duke u përpjekur të anulonte humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020. Gjykata e Lartë veproi një ditë përpara Super Martës, kur Kolorado dhe 14 shtete të tjera dhe një territor do të mbajnë primaret presidenciale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *