25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Hapet në Shqipëri qendra e reagimit ndaj sulmeve kibernetike e mbështetur nga SHBA

Një qendër e re reagimi ndaj sulmeve kibernetike, në të cilën Shtetet e Bashkuara kanë investuar 8.4 milionë dollarë është hapur në kryeqytetin shqiptar Tiranë, njoftoi ambasada amerikane në Tiranë.

Nisja e qendrës është pjesë e një programi më të gjerë me vlerë 50 milionë dollarë për të mbështetur sigurinë kibernetike të Shqipërisë, tha ambasada në një postim në Facebook.

E vendosur nga IBM Security QRadar Suite, qendra është në gjendje të zbatojë operacione të vazhdueshme për të zbuluar, zbutur dhe reaguar ndaj sulmeve kibernetike kundër infrastrukturës kritike mbrojtëse të Teknologjisë së Informacionit.

Në korrik 2022, Shqipëria u përball me një seri sulmesh kibernetike, të cilat i nxorrën faqet e internetit dhe shërbimet qeveritare të padisponueshme përmes një virusi shkatërrues.

Në shtator, Byroja Federale e Hetimeve të Shteteve të Bashkuara (FBI) dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) thanë në një deklaratë të përbashkët se sulmet ishin kryer nga aktorë kibernetikë shtetërorë iranianë.

Në përgjigje, Departamenti Amerikan i Thesarit njoftoi sanksione kundër ministrisë së inteligjencës dhe sigurisë së Iranit (MOIS) për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë, një vend anëtar i aleancës së NATO-s. Masat përfshinin ngrirjen e aseteve dhe ndalimin e individëve dhe subjekteve brenda Shteteve të Bashkuara për t’u përfshirë në transaksione me entitete të caktuara.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *