16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Impianti diellor i Karavastasë prodhon 1 Gigat e para të energjisë

Kompania e energjisë së rinovueshme Voltalia tha se termocentrali i saj fotovoltaik (PV) në Karavasta prodhoi 1 gigavat orë (GWh) energji elektrike në ditët e para të funksionimit të tij në dhjetor të vitit të kaluar.

Karavasta Solar me 140 MW e dorëzoi këtë sasi energjie që nga fillimi i funksionimit të saj deri më 31 dhjetor, tha Voltalia në raportin e saj të plotë të vitit 2023 të botuar të martën.

Më 18 dhjetor, Voltalia njoftoi se centrali diellor ishte funksional dhe gati për të gjeneruar energji.

Impianti pritet të japë 265 GWh energji në vit, sipas faqes së internetit të Karavasta Solar. Gjysma e energjisë elektrike të prodhuar i shitet operatorit të sistemit të shpërndarjes së energjisë elektrike në Shqipëri OSHEE sipas një marrëveshjeje 15-vjeçare të blerjes së energjisë elektrike, ndërsa pjesa tjetër do të përdoret për furnizimin e operatorëve privatë sipas marrëveshjeve afatgjata. Në vitin 2020, Voltalia siguroi një kontratë koncesioni 30-vjeçare me qeverinë shqiptare për projektin.

Investimi total në projektin e Karavastasë vlerësohet në 135 milionë euro (145 milionë dollarë) me financim nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, IFC, Intesa Sanpaolo Bank Albania, Privredna Banka Zagreb dhe burimet e veta të Voltalia, ka thënë BERZH.

Në vitin 2021, Voltalia fitoi një tender për ndërtimin dhe funksionimin e një parku diellor 100 MW në zonën e Spitallës në Shqipëri, pranë qytetit port të Durrësit, mbështetur nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *