20 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Inceneratori i Fierit/ Ja dënimi për Lefter Kokën, Alqi Bllakon, Klodian Zoton dhe të tjerët

Gjykata e Posaçme ka vendosur të dënojë më 10 vite burg Lefter Kokën, ish-ministrin e Mjedisit, të shpallur fajtor për Mjedisit për akuzat e “korrupsionit”, “shpërdorimit të detyrës” e “pastrimit të parave” në lidhje me inceneratorin e Fierit.

Për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi u ul në 6 vite e 8 muaj burg.

Lefter Koka dënohet me 10 vite burg, 6,8 me gjykim të shkurtuar

Alqi Bllako dënohet me 4 vite burg, 2,8 vite me gjykim të shkurtuar

Klodian Zoto dënohet me 12 vite burg, 8 vite me gjykim të shkurtuar

Arben Dervishi, Arjola Kodra dhe Juri Imeraj kanë fituar pafajësinë.

Me shërbim prove janë dënuar 5 të akuzuar: Gentian Zifla, Regan Merdani, Sabina Canameri, Azem Shateri, Florian Muça dhe Pëllumb Abeshi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *