12 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Kabaretë e Ramës dhe Gonxhes në zonat e mbrojtura

Nga Boldnews.al

Krijimi i një ministrie të re enkas për Blendi Gonxhen, disa e komentuan si “një vend i mirë pune për shokun e hershëm”, por arsyeja e vërtetë po zbulohet shpejt. Zonat e mbrojtura, që me ligjin e deritanishëm nuk preken dhe nuk lejohet ndërtimi, shumë shpejt do të kthehen në troje për tu betonizuar nga oligarkia e lidhur me pushtetin.

Me ndryshimet ligjore të paraqitura nga qeveria, drejtori të dorës së dytë, ministria e Goxhes dhe padyshim vetë kryeministri, do lëshojnë pafund leje ndërtimi në parqe natyrore dhe site arkeologjike. Idetë janë fort të qarta: Ndërtime dhe komplekse turistike në zonat e mbrojtura.

Rama do i mbrojë si “investime strategjike”, paçka se pas “investitorëve strategjikë” deri më tani janë shfaqur gaztorë, deputetë, ministra, ish-ministra të PS-së dhe bosë të krimit të organizuar. Betoni do derdhet lumë në zonat e mbrojtura dhe koha do jetë e shpejtë kur në parqet natyrore të cilat u ruajtën edhe në vitin e trishtë 1997, do të lulëzojnë ndërtimet, kryesisht resortet turistike, hotele dhe kazino.

Asnjë pengesë nuk do të kenë pasi këtë të enjte projektligji do të votohet në Parlament, për ta pasur sa më shpejt në duar dhe pas miratimit do të nisë batërdia në shkatërrimin e atyre pak zonave ku dora e egër e ndërtimeve pa kriter ende nuk i kishte kapur.

Në mungesë të reagimit qytetar, për ne “mendon bota”… Kreu i delegacionit të BE-së në Tiranë Silvio Gonzato rikujton qëndrimin e progres-raportit të vitit 2023 për ligjin kontravers për investimet strategjike. “Legjislacioni për investimet strategjike ngre shqetësime për mbrojtjen e biodiversitetit, pasi mund të lejojë investime të mëdha turistike dhe industriale në zonat e mbrojtura,” citohet raporti në letër, duke shtuar se “për më shumë qeveria propozon të lejojë ndërtimin e një numri veprash infrastrukturore mbi vaditjen (kullimin) dhe mbrojtjen nga përmbytja në zonat e mbrojtura”.

Kjo është klithja e fundit që vjen nga BE, por duket se Rama me taborin e tij ka ndezur me kohë motorët e betoniereve. Projektligji do kalojë me urgjencë këtë të enjte, ku deputetët e PS-së që të gjithë në rresht do i bëjnë kryeministrit dhuratë gjithë zonat e mbrojtura. Një fije shpresë është nëse organizmat ndërkombëtare të mbrojtjes së natyrës mund të ndikojnë që të paktën ta shtyjnë ca në kohë këtë çmenduri qeveritare.

Fatkeqësisht një barrierë që mund ta ndalonte shkatërrimin e mjedisit dhe objekteve kulturore tashmë ka rënë prej më shumë se një viti. Gjykata Kushtetuese është kthyer si “zyrë protokolli” e kryeministrit, duke mos pranuar asnjë ankesë që vjen nga opozita apo shoqëria civile për ligje që prekin interesin qytetar. Të njëjtin fat nëse ankohet do të ketë edhe ky ligj që të enjten merr rrugëtimin zyrtar.

Gjyqtarët e kushtetueses janë aty, teksa në emër të drejtësisë së re po bëjnë rolin e “patronazhistëve” të pushtetit. Pas pak kohësh, kabaretë e kryeministrit do vihen në punë, duke mbjellë beton kudo pas së cilëve është një lavatriçe e madhe e pastrimit të parave të pista.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *