16 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Lamtumirë dritat e kuqe/ Hollanda po kufizon hashashin, emigrantët dhe seksin

I njohur për qëndrimin e tij lejues ndaj seksit, drogës dhe fitimeve të korporatave, në aspektin ekonomik, vendi i vogël dhe i mbytur nga uji ka arritur mbi peshën e tij. Si një fuqi tregtare ekspansioniste, Hollanda krijoi korporatën e parë shumëkombëshe në botë dhe mbetet qendra më e madhe e tregtimit të aksioneve në Evropë. Tani, përballë mungesës së banesave dhe tensioneve mbi emigracionin, ka një konsensus të ri kundër rritjes së shfrenuar me çdo kusht. Ndërsa votuesit shkojnë në qendrat e votimit, kandidatët për zgjedhjet e së mërkurës po konkurrojnë për të mbyllur vendin e tyre.

Qeveria në ikje u ka vendosur të tjerëve një shirit të lartë. Për të plotësuar fushatën “Stay Away” të Amsterdamit që synon të rinjtë britanikë, ata kanë hartuar politika për të penguar emigrantët për të cilët vendi ka qenë prej kohësh kaq tërheqës. Ata po planifikojnë të shkurtojnë fluturimet, të shkurtojnë numrat e migracionit dhe të shkurtojnë lehtësirat e taksave për punëtorët e huaj.

Dhe duket se po shkohet nw atw drejtim. Sipas shumicës së sondazheve të publikuara përpara zgjedhjeve, pushtetarët e qendrës së djathtë janë përpara në sondazhe. Një rival ka një slogan që përmbledh këtë epokë të re të ambicjeve modeste: “Jo gjithçka mund të bëhet kudo në të njëjtën kohë”.

Ky nuk ka qenë qëndrimi mbizotërues në ekonominë e 5-të më të madhe të Bashkimit Evropian, pjesa më e madhe e së cilës është ndërtuar në tokë të rikuperuar nga deti. Deri pak vite më parë, reputacioni i Holandës midis kombeve më miqësore ndaj biznesit ishte i paprekur. Tani, “sa më të mëdha të jenë sfidat,” tha Sandra Phlippen, kryeekonomiste në ABN Amro, “aq më shumë shikojmë nga brenda.” Në një vend, sistemi i fragmentuar zgjedhor i të cilit i bën të pashmangshme qeveritë e koalicionit, konsensusi ka rëndësi dhe tani për tani ai po përafrohet rreth një rikalibrimi të imazhit të hapur ndaj të gjithëve të Holandës.

Për disa votues, ndryshimet janë shumë të vonuara. Qeveritë e koalicionit të 20 viteve të fundit e kanë menaxhuar Holandën “më shumë si një korporatë sesa si një shoqëri”, sipas Maurice van Uden, i cili drejton një firmë gjuetie që punëson 50 njerëz. Ai po e ndërron votën e tij nga partia e ish-presidentit të Rutte në NSC të udhëhequr nga Omtzigt, i cili e bëri emrin e tij si një gjemb në këmbë të ish-kryeministrit.

Van Uden i tha Bloomberg se nuk mund të fle natën. 56-vjeçari qëndron zgjuar ndërsa aeroplanët gjëmojnë mbi shtëpinë e tij në jug të Amsterdamit. Ai është një nga qytetarët që qeveria po kërkon të qetësojë me një plan për të kufizuar fluturimet në qendrën më të madhe të transfertave të Evropës, Aeroportin Schiphol, duke argumentuar se vendndodhja e tij në një “zonë shumë të urbanizuar në një nga pjesët më të ngarkuara të vendit” nënkuptonte që duhej të të bëjë një punë më të mirë për të mbrojtur mirëqenien e banorëve.

Plani e ka vënë aeroportin në qendër të një beteje globale midis politikanëve dhe linjave ajrore që do të humbasin biznesin nga shkurtimet. Megjithatë, qeveria nuk po u kërkon vetëm të tjerëve të shtrëngojnë rripat e tyre. Gjithashtu zotëron shumicën e aksioneve në aeroport. Shumica e partive rivale janë në favor të reduktimit të fluturimeve dhe disa duan të marrin masa më tej duke rritur taksat e aviacionit.

Megjithatë, ajo që është përqendruar në fushatën për zgjedhjet e së mërkurës ka qenë dëmtimi i standardeve të jetesës. Problemet e sotme përfshijnë turistët e trazuar britanikë, mungesën e banesave dhe rritjen e qirave.

S’ka më seks për të gjithë 

Qeveria e qytetit të Amsterdamit ka vënë në pikëpyetje modelin e biznesit të industrisë së punës së seksit të drejtuar nga turistët dhe ka lëvizur për të parandaluar tymosjen e kanabisit në rrugët e lagjes me drita të kuqe. “Tani duhet të zgjedhim kufizimin në vend të rritjes së papërgjegjshme,” tha nënkryetari i bashkisë së Amsterdamit Sofyan Mbarki, i cili po punon për të dekurajuar turistët, mbërritjet mesatare mujore të të cilëve tejkalojnë popullsinë rezidente.

Sigurisht që këtë vit ekonomia holandeze ka rënë në recesion, pasi eksportet u tkurrën me 0.7% në tremujorin e dytë. Në sondazhin e fundit të Ipsos për shqetësimet e votuesve holandezë, kujdesi shëndetësor, kostoja e jetesës dhe strehimi janë tre të parët e votuesve. Por pjesa më e madhe e fushatës është dominuar nga e katërta: imigracioni.

Omtzigt është zotuar të zvogëlojë migracionin neto në një objektiv prej 50,000 në vit nga 200,000 vitin e kaluar, duke frenuar numrin e njerëzve që vijnë për punë, azil dhe studime. Në një vend ku mbi gjysma e njerëzve flasin dy ose më shumë gjuhë të huaja, sipas të dhënave të Eurostat, ai dëshiron të bëjë holandishten dhe jo anglishten gjuhën e paracaktuar në universitete.

Mungesa e strehimit mbarëkombëtar do të thotë se universiteteve si Universiteti i Teknologjisë Eindhoven tashmë u është dashur të largojnë studentët e huaj, sipas presidentit të tij. “Është shumë joshëse të fajësosh emigrantët për mungesën e shtëpive. Ajo i largon njerëzit nga dështimi i politikës suaj të strehimit,” sipas Leo Lucassen, profesor i historisë globale të punës dhe migrimit në Universitetin 448-vjeçar të Leiden.

Firmat që presin të humbasin po japin vetë alarmin. Peter Wennink, shefi ekzekutiv i ASML Holding NV, i tha programit televiziv Nieuwshuur se migrimi i njohurive ishte qendror për firmën e tij me 120 kombësi, e cila renditet si kompania teknologjike më e vlefshme në Evropë. “Holanda ka qenë gjithmonë një vend i hapur, i cili na ka sjellë prosperitet të madh, tha Robert-Jan Smits, president i Universitetit të Teknologjisë Eindhoven. Planet për të penguar studentët dhe stafin e huaj do të jenë të dëmshme për ekonominë, tha ai.

ABN Amro parashikon dy skenarë pas zgjedhjeve; Një koalicion progresiv do ta vendosë Holandën në një “rrugë të mirë” për të trajtuar tema të vështira. Në një skenar tjetër, një koalicion shumë konservator mund të fillojë të “prapset” për çështje të caktuara, ndoshta duke tërhequr politikat klimatike, tha Phlippen, kryeekonomisti i tyre.

“Nëse shikoj Holandën sot, me të vërtetë mendoj se është një nga vendet më të mira për të qenë”, tha Ali Niknam, themeluesi i bankës holandeze Bunq BV, për Bloomberg. “Ndonjëherë duket sikur po e marrim si të mirëqenë. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm që të mos humbasim të gjitha gjërat e mëdha për të cilat kemi punuar kaq shumë.”

Bloomberg

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *