24 Korrik, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Lufta nxeh edhe çmimin e gazit

Jo vetëm nafta. Lufta midis Izraelit dhe Hamasit po ndikon të gjithë spektrin energjitik, duke ushtruar presion mbi tregun tashmë shumë të cenueshëm të energjisë për kontinentin e vjetër.

çmimet e gazit natyror për kontratat e së ardhmes në Evropë u rritën me 7% në mbi 40 euro për megavat orë të hënën, 9 tetor, duke zgjatur kërcimin prej 5.6% të së premtes mes shqetësimeve në rritje të furnizimit.

Konflikti në Lindjen e Mesme, me skenarë sa të pasigurt aq edhe dramatikë, ka shtuar frikën për furnizimet me gazit të lëngshëm në Evropë.

Por ky nuk është faktori i vetëm që shkon në krahun rritës të çmimeve.

Në të njëjtën kohë, lajmet se punëtorët në uzinat e gazit natyror të lëngshëm të Chevron Corp. në Australi po planifikonin të rifillonin grevat shtuan presionin e mëtejshëm mbi çmimet.

Gazi po ndjek gjithashtu rritjen e çmimeve të naftës së papërpunuar, të cilat u rritën pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit gjatë fundjavës. Inkursioni rrezikon të ndezë tensionet në Lindjen e Mesme. Një pjesë e gazit izraelit dërgohet në Egjipt, i cili ka dy fabrika të prodhimit të GNL që dërgojnë një pjesë të karburantit në Evropë.

Edhe nëse për momentin aksidenti në Evropën Veriore duket i përmbajtur dhe nëse lufta izraelite ka rezultate të pasigurta, përzierja e paqëndrueshmërisë nxjerr në pah cenueshmërinë e infrastrukturës nënujore pas shpërthimeve në tubacionet e gazit Nord Stream aty pranë një vit më parë. Për më tepër, ai nënvizon se si sektori i energjisë mund të shembet në një kontekst të tensionit shumë të lartë gjeopolitik.

Me fillimin e sezonit të ngrohjes, hemisfera veriore është bërë më e ndjeshme ndaj ndërprerjeve të furnizimit, çfarëdo qofshin ato. Evropa mund të goditet sërish nga çmimet e larta të gazit, me pasoja të dëmshme në inflacion dhe kapacitetin shpenzues të familjeve.

Megjithatë, lajmi i mirë është se parashikimet e motit të butë për tetorin, kërkesa më e ulët, nivelet e larta të magazinimit dhe injektimet e vazhdueshme të gazit, të kombinuara me kërkesën e reduktuar industriale, pavarësisht furnizimeve të ulëta, kanë ndihmuar deri tani në ruajtjen e çmimeve relativisht të qëndrueshme. Piku i vitit të kaluar prej 150 euro për megavat orë është vërtet shumë larg.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *