15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Marijuana shqiptare shitet me çmim special në Itali/ Prokuroria italiane: Shqiptarët po furnizojnë edhe Ndraghetan

Një organizatë që synonte trafikimin e paligjshëm të lëndëve narkotike në zonën e Vibo Valentia, por me degëzime dhe kontakte në territorin kombëtar dhe ndërkombëtar. Biznesi kryesor i grupit të identifikuar nga hetuesit e Catanzaro DDA ishte transporti dhe tregtimi i kokainës, heroinës, marihuanës dhe hashashit.

Në krye të shoqatës janë eksponentët e ‘Ndrangheta’ vendase nga Zungri dhe Mileto, por edhe Vibo Marina dhe Limbadi. 11 persona kanë përfunduar mëngjesin e sotëm në burg me urdhër të gjyqtarit hetues të Gjykatës së Vibo Valentia. Subjekte tashmë të njohur për policinë dhe me role të qëndrueshme në krimin e organizuar në zonën e Vibos.

Blerje dhe shitje
Sipas asaj që rezultoi nga hetimi, e raportuar nga gjyqtari hetues në urdhër, grupi identifikoi burimet e furnizimit të drogës, qoftë edhe në sasi të mëdha, që do të importohej në Itali nga Amerikën e Jugut dhe Shqipëria. Më pas droga e mbërritur në portet italiane, shitej dhe transportohej në zonat e Vibo Valentia dhe Kozencës, por edhe jashtë territorit kalabrez si zonat e Caltanissetta, Napoli, Asti, në Toskanë dhe në të gjithë Italinë veriore.

Në krye të organizatës, siç shkruan gjyqtari hetues në urdhër ishte Michele Galati, aktiv në blerjen, transportin dhe shitjen e drogës së bashku me Giuseppe Antonio Açorinti. Sipas prokurorisë, ka qenë Galati ai që ka qenë në krye të organizimit si dhe identifikimin e kanaleve të furnizimit dhe shitjes së drogës.

Më pas janë Domenico dhe Armando Galati, përkatësisht financues dhe pjesëmarrës në aktivitet, me këtë të fundit që mund të nisë edhe kanale furnizimi autonome.

Episodet
Mes të arrestuarve është edhe Salvatore Ascone, i cilësuar nga prokuroria si “promotori dhe financuesi” i grupit kriminal. Nëpërmjet kanaleve të tij autonome, ai do të kishte furnizuar në mënyrë të qëndrueshme grupin me sasi të mëdha droge falë ndërmjetësimit të Emanuele Mancuso, Roço Ascone dhe Gheorghe Laurentiu Nicolae.

Ka pasur incidente të shumta të shitjes së drogës të raportuara tek të dyshuarit. Në një rast, për shembull, Giuseppe Açorinti, së bashku me Michele Galati, i kanë shitur një personi 3 kg marihuanë me një çmim prej 1200 euro për kg.

Në episodet e tjera, anëtarët e grupit u kanë ofruar blerësve mundësinë e blerjes së marihuanës “shqiptare” me 1600 euro për kilogram. Dhe më pas janë shitja e kokainës, me çmime që variojnë nga 40 deri në 50 euro për gram.

Ndër aktivitetet e dokumentuara nga hetuesit ishte edhe shitja e 10 kg marijuanë te Coro Roço Fusca, me çmimin 9 mijë euro. Ky i fundit më pas dyshohet se shkoi në Battipaglia për t’i dhënë një mostër të drogës një subjekti. Sipas prokurorisë, Salvatore Ascone dhe Emanuele Mancuso në katër episode i kanë dhënë një subjekti përkatësisht 200, 650, 650 dhe 700 gramë kokainë, duke favorizuar në këtë mënyrë bandën ‘Ndrangheta Soriano, aktive në zonën e Filandarit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *