25 Qershor, 2024
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Mbërrin fuoristrada e Teslas/ Dizajn i çuditshëm dhe çmime duke filluar nga 60 mijë dollarë

Tesla zbuloi të enjten se çmimi për modelin më të lirë të Cybertruck të saj të shumëpërfolur dhe të vonuar prej kohësh do të fillojë nga 60,990 dollarë, pasi prodhuesi i makinave elektrike filloi zyrtarisht dërgesat e para të automjetit me pamje futuriste.

Çmimi për Cybertruck, me formën e tij jokonvencionale këndore dhe trupin prej çeliku, është më i lartë se çmimi fillestar prej pak më pak se 40,000 dollarë që Tesla dha kur njoftoi për herë të parë automjetin në 2019. Përveç modelit më të lirë me rrota të pasme, i cili do të nuk do të jetë i disponueshëm deri në vitin 2025, një version me të gjitha rrotat do të jetë i disponueshëm për dorëzim në 2024, me një çmim prej 79,990 dollarë, sipas një faqe produkti të Tesla. Versioni më i shtrenjtë, i njohur si Cyberbeast, do të shitet për rreth 99,990 dollarë dhe do të jetë i disponueshëm në vitin 2024.

Cybertruck është automjeti i parë i ri Tesla që nga Modeli Y më shumë se tre vjet më parë. Tesla tha se ka marrë më shumë se 1 milion porosi paraprake.

Ndërsa Tesla kishte planifikuar të fillonte dërgesat në vitin 2021, sfidat e inxhinierisë dhe prodhimit të lidhura me dizajnin e saj jokonvencional e vonuan procesin. Elon Musk, shefi ekzekutiv i Tesla, paralajmëroi muajin e kaluar se dërgesat e para të Cybertruck do të pasohen nga një rritje “jashtëzakonisht e vështirë” e prodhimit që mund të zgjasë të paktën 18 muaj.

Në një ngjarje të transmetuar drejtpërdrejt në selinë e kompanisë në Austin, Teksas, Musk ngiste një Cybertruck në skenë dhe promovoi cilësitë e tij antiplumb, fuqinë tërheqëse, aftësitë jashtë rrugës, drejtimin me katër rrota dhe shpejtësinë.

“Unë mendoj se është produkti ynë më i mirë, mendoj se është gjëja më unike në rrugë dhe, së fundi, e ardhmja do të duket si e ardhmja,” tha Musk.

“Siç mund ta shihni, ne kemi mjaft për të ofruar këtu,” tha ai, ndërsa filloi të udhëzonte disa anëtarë të audiencës se si të drejtonin kamionçinën elektrike.

“Kjo do të ndryshojë pamjen e rrugëve,” tha Musk. “Dua të them, njëri prej tyre në një parking nuk duket si tjetri.”

Cybertruck është oferta e Tesla-s për të shkuar përtej sedanëve dhe SUV-ve për të sfiduar kompanitë si Ford, Stellantis dhe General Motors në tregun e marrjes së automjeteve, i cili po kalon me shpejtësi drejt elektrikeve.

Musk fillimisht e zbuloi kamionin në një ngjarje të lançimit në vitin 2019, ku dritarja e kamionit u thye nga një top çeliku ndërsa testonte cilësitë e tij të supozuara të pathyeshme.

“Ju mund të mbani mend një incident katër vjet më parë [që] nuk shkoi siç ishte planifikuar,” tha Musk me shaka, përpara se të ftonte projektuesin e Tesla Franz von Holzhausen në skenë për të hedhur një top bejsbolli në dritare, i cili nuk u thye.

Debutimi i kamionit vjen pasi një raport jo i mirë për të ardhurat në tetor zbuloi se Tesla nuk i përmbushi pritshmëritë e të ardhurave me mbylljen e fabrikës, uljen e çmimeve dhe më pak dërgesa të automjeteve të reja. Musk tha në një telefonatë me investitorët në atë kohë se ai ishte gjithashtu i shqetësuar për normat e larta të interesit, të cilat mund të ndikojnë në kërkesë.

Fabrika e Teksasit ka një synim prodhimi prej 250,000 Cybertrucks në vit, megjithëse kompania nuk pret ta përmbushë këtë qëllim deri në të paktën 2025.

“Në vitin 2019, Tesla krijoi një furi në zbulimin e Cybertruck duke pretenduar se çmimi fillestar i kamionçinës elektrike do të ishte nën 40 mijë dollarë,” tha Jessica Caldëell, një analiste në platformën e njohurive të industrisë së automobilave Edmunds. Por “realiteti është se asnjë kamion me madhësi të plotë, elektrik apo gaz, nuk kryen transaksione afër 40 mijë dollarëve mesatarisht”.

“Në afatgjatë, ky ndihet si një provë e vërtetë për Teslën pasi Cybertruck përfaqëson hyrjen e parë të markës që normalisht ka rreziqet e veta nga perspektiva e produktit si dhe ka sfidën e shtuar për të qenë konkurruese,” tha ajo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *