1 Dhjetor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore

Mbërrin iPhone 15, çmimi fillon nga 999 dollarë

Ka ardhur koha e iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus të ri. Me ishullin dinamik, i cili deri më tani ishte i disponueshëm vetëm në krye të gamës iPhone 14 Pro. Dy zgjedhje përmasash: 6.1 polsh ose 6.7 për modelin Plus.

USB-C vjen gjithashtu, në përputhje me standardet evropiane për karikuesin e vetëm. Parlamenti Evropian miratoi përfundimisht rregullin tetorin e kaluar, deri në fund të vitit 2024 të gjithë prodhuesit teknologjikë duhet të respektojnë. Kështu Apple braktis kabllon Lightening të miratuar në 2012 për lançimin e iPhone 5.

Dizajni shumë i ngjashëm me iPhone14. Ekran OLED Super Retina me mbështetje Dolby Vision. Ekran i aftë të dyfishojë ndriçimin e atij të mëparshëm. Kamera kryesore 48 megapikselë, nga 12 dhe 14 në modelin bazë. Procesori A16, i cili ishte i pranishëm vetëm në modelin 14 Pro.

Çmimet: Në SHBA iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus do të jenë në dispozicion në ngjyrat rozë, të verdhë, jeshile, blu dhe të zezë dhe në modelet 128 GB, 256 GB dhe 512 GB duke filluar nga 999 dollarë dhe 1129 dollarë, përkatësisht.

iPhone 15 Pro, me kamerë hapësinore
Është koha për iPhone 15 Pro. Ardhja e titanit është konfirmuar. Kjo e bën modelin Pro më të lehtë të bërë ndonjëherë. Kornizat më të holla ndonjëherë për iPhone.

Ndryshoni butonin lart majtas, i cili u përdor për të fikur zilen. Ai bëhet një buton “veprimi” i aftë për funksione dhe ndërveprime të ndryshme. Përveç heshtjes, ai lejon: shkurtore, funksione aksesi, hapje të kamerës, ndezje elektrik dore dhe më shumë.

Ngjyrat: e bardhë, e zezë, blu dhe “natyrale”.

Procesori A17 Pro, më i fuqishmi i bërë ndonjëherë nga kompania. GPU përmirësohet me 20% më shumë shpejtësi. Arkitektura me 6 bërthama. Kompania thotë se është rritja më e madhe në arkitekturën e saj Apple Silicon.

USB-C në rastin e 15 Pro lejon shpejtësi transferimi prej 10 Gbps, gjë që do ta bëjë shumë më të lehtë shkarkimin e fotove dhe videove (ose ndonjë skedari të madh) nga telefoni juaj. Ju mund të regjistroni një video të lidhur drejtpërdrejt me një pajisje të jashtme, një funksion profesional, në përputhje me një pjesë të ambicieve të këtij produkti.

Lajm i veçantë por i rëndësishëm: duke përdorur dy kamera së bashku mund të regjistroni video hapësinore. Në tre dimensione, të dizajnuara për shikuesin e Apple që do të mbërrijë në muajt e ardhshëm.

Ndër përmirësimet e kamerës: modeli Pro Max vjen me një lente teleskopike të aftë për zmadhim optik 5X në krahasim me 3X të Pro. Sensori është 25% më i madh.

Çmimi: Në Itali 15 Pro bie në krahasim me 14 Pro, sepse fillon nga 1239 krahasuar me 1339 një vit më parë. Pro Max ka të njëjtin çmim fillestar, por me më shumë gigabajt (256 kundrejt 128) për 1489 euro. Modeli Pro Max me një tera kushton 1989 euro krahasuar me 2139 një vit më parë.

Rëndësia e iPhone për Apple
iPhone është ende përgjegjës për rreth 50% të të ardhurave të kompanisë sot. Në vitin 2022 ajo solli të ardhura prej 205 miliardë dollarësh. Kulmin e shitjeve për nga numri i telefonave kompania e ka arritur në vitin 2015 me mbi 231 milionë njësi.

2018 është viti i fundit në të cilin Apple zbuloi shitjet sipas llojit të produktit dhe më pas kaloi në qarkullim. Qarkullimet, të cilat, ndërkohë që shitjet mbetën në vlera shumë të larta, por të qëndrueshme, vazhduan të rriteshin si pasojë e rritjes së çmimeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *