30 Nëntor, 2023
Tirana, Albania
Kryesore Lajme nga vendi

Mbërrin kriza botërore e ullirit/ Çmimi i vajit fluturon në qiell

Çmimi i vajit të ullirit po fluturon në qiell. Jo vetëm vitin e fundit në Itali është rritur me 37%, rritja e dytë më e madhe e shënuar në produktet ushqimore pas sheqerit. Por perspektivat nuk janë gjithashtu rozë: çmimi nuk do të bjerë për të paktën dy vitet e ardhshme.

Inflacioni nuk është arsyeja e vetme: «Problemi janë stoqet – shpjegon David Granieri, nënkryetar i Coldiretti dhe president i Unaprol, i cili hedh poshtë çdo dyshim për spekulime – nga një vlerësim që kemi bërë për të rikapitalizuar magazinat do të duhen të paktën dy vite, duke supozuar se kemi dy vite shumë produktive”.

Annus horribilis 2022-2023 përfundoi me një rënie prej 27% të prodhimit në Itali dhe mbi të gjitha me një kolaps 56% në Spanjë, e cila është prodhuesi kryesor në botë. “Spanja ka konsumuar të gjithë rezervat e disponueshme – thotë Granieri – dhe kjo ka bërë që çmimet të rriten në qiell. Në vitet tradicionale vaji spanjoll gjendej lehtësisht me 5 euro për kilogram, ndonjëherë edhe 3.

Tani nuk ka pothuajse asnjë ndryshim me atë të prodhimit kombëtar, çmimet janë të gjitha nga 8,7 deri në 9,5 euro për kilogram”. Në fund të gushtit, një litër vaj ulliri ekstra i virgjër ishte në raftet në supermarketet spanjolle me 10 euro për litër: nëse rritja mesatare e çmimit të vajit ishte 38%, në rastin e vajit ekstra të virgjër, rritja në një vit ka tejkaluar 227%.

Fushata spanjolle 2022-2023 duhej të harrohej për shkak të tendencës anormale të klimës, por prodhuesit iberianë kanë vënë duart përpara: thatësira e fortë që goditi gadishullin këtë verë nuk premton mirë. Prandaj, nuk ka furnizime nga Spanja.

Krizë e përbotshme prodhimi

Umbria e ka bërë të ditur tashmë se vjelja e vitit 2023 do të pësojë një rënie prej mbi 50%: «Një seri ngjarjesh të pafavorshme klimatike kanë prekur bimët dhe frutat – tha Giulio Mannelli, president i Aprol Umbria – nga thatësira e dimrit deri te ngricat e vona dhe reshjet e pareshtura pranverore të cilat shkaktuan probleme të mëdha.” Në Toskanë, megjithatë, vlerësimet fillestare të prodhuesve supozojnë një rënie më të kufizuar, midis 10 dhe 20%.

Perspektivat më të qarta do të jenë të disponueshme vetëm në fund të muajit. “Në përgjithësi – hipotezon Granieri – për sa i përket sezonit të ardhshëm të kultivimit të ullirit, në të gjithë Italinë Qendrore presim një rënie prej 50%, ndërsa në Jug prodhimi do të bjerë me 10% krahasuar me vitet më të mira”. Edhe në mesin e industrialistëve të përpunimit ka pak optimizëm.

Krahasuar me fushatën tragjike 2022-2023, sigurisht që pritet një përmirësim, por as ky aktual nuk do të jetë një vit për t’u mbajtur mend. Italia e mbylli fushatën e fundit me 240 mijë tonë vaj ulliri, krahasuar me një potencial kombëtar prej 300 mijë, dhe këtë vit mund të synojë 270 mijë tonë.

Një vit mesatar, me pak fjalë, me një prodhim 50-60% krahasuar me një vit të plotë. Më pas do të varet shumë nga ajo që do të ndodhë në ditët në vijim, nëse do të ketë apo jo ato ngjarje ekstreme klimatike me të cilat rajoni është mësuar vitet e fundit. Kjo është edhe arsyeja pse askush nuk dëshiron të bëjë parashikime më të sakta.

Nëse Spanja dhe Italia – respektivisht prodhuesit e parë dhe të dytë në botë – nuk shkëlqejnë, konkurrentët e tjerë kryesorë mesdhetarë nuk janë më të mirë. “Të korrat nën mesatare priten edhe në Tunizi dhe Turqi”, kujton Granieri. Dhe kjo edhe një herë nuk ndihmon për të ulur çmimet. Zgjedhja e fundit e Ankarasë për të bllokuar eksportet e vajit të ullirit për të garantuar tregun e brendshëm, vetëm sa do të kontribuojë më tej në rritjen e çmimeve në tregjet e pjesës tjetër të botës.

Për shpenzimet e familjeve, pra, asnjë perspektivë rozë: «Për herë të parë, prej tridhjetë vjetësh, vaji i ullirit do të pushojë së qeni mall dhe do të bëhet një produkt premium – përfundon Granieri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *