15 Prill, 2024
Tirana, Albania
Lajme nga vendi

Minatorët, protestë para Ministrisë së Infrastrukturës

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Minatorëve, minatorët po mbajnë protestë para Ministrisë së Infrastrukturës.

Ata kërkojnë miratimin e statusit të veçantë, ndërsa kanë ndezur qirinj në shkallët e ministrisë në kujtim të minatorëve që kanë humbur jetën në galeri.

Minatorët kërkojnë takim edhe me ministren Belinda Balluku. Pjesë e protestës janë edhe përfaqësues të shoqërisë civile

“Para një ore pamë që një vendim i një grupi prej 9 deputetësh dërgoi në parlament ligjin për heqjen e Zonave të Mbrojtura dhe në më pak se 10 minuta u votua, por për minatorët nuk shpenzojnë asnjë minutë, për t’i shërbyer popullit të tyre. Kanë shpenzuar vite për të na shtypur, për të na larguar nga vendi e për të na varfëruar”, tha një përfaqësues i shoqërisë civile./

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *