19 Prill, 2024
Tirana, Albania
Kryesore

Miratimi i SEC për fondet bitcoin vjen me një kujtesë të fortë të dyshimeve të tij të vazhdueshme

Miratimi historik i Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve (SEC) në SHBA që i hapi rrugë fondeve për tregtimin e kriptovalutave (ETF) këtë javë, erdhi me një kujtesë të ashpër të agjencisë mbi kriptovalutat dhe skepticizmit ndaj një tregu që disa e shohin ende si të rrezikshëm për investitorët.

Pas refuzimit të dritës së gjelbër të produkteve për një dekadë, dora e SEC më në fund u detyrua nga një vendim i gjykatës federale të apelit të SHBA-së vitin e kaluar. Të enjten, 10 fonde të bitcoin filluan të tregtohen me miratimin e SEC, nga sponsorët që variojnë nga lojtarët e njohur si Fidelity dhe BlackRock e deri te më shumë biznese dixhitale duke përfshirë Grayscale dhe Ark Invest. Një tjetër fond ishte ende në proces të transmetimit të drejtpërdrejtë.

Ishte një moment vendimtar për një sektor që kryetari i agjencisë Gary Gensler e quajti një “perëndim të egër” të mbushur me mospërputhje dhe sjellje të pahijshme, dhe një fitore e madhe për industrinë e kriptove pas një beteje të ashpër ligjore me SEC.

Por ata që shpresojnë për një ndryshim radikal në qasjen e rregullatorit ndaj aseteve dixhitale do të zhgënjehen, paralajmërojnë analistët. As miratimi nuk i ka bindur financierwt tradicionale që të japin një miratim të plotë, me disa nga lojtarët që kanë lançuar fonde të tilla duke thënë se i takon investitorëve individualë të vendosin nëse ato produkte janë të përshtatshme për ta.

Nw deklaratën e SEC shumë vend iu kushtua shpjegimit se çfarë nuk nuk ishte miratuar. Vendimi nuk “miratoi” platformat apo ndërmjetësit e tregtimit të kriptove, të cilat kryesisht janë “jo në përputhje me ligjet federale të letrave me vlerë dhe shpesh kanë konflikte interesi”, shkroi Wensler. Ai u përqëndrua vetëm në ETF-të që mbajnë bitcoin dhe “në asnjë mënyrë nuk [sinjalizoi] gatishmërinë e Komisionit për të miratuar standardet e listimit për letrat me vlerë të aseteve kripto”.

Dhe kjo nuk “sinjalizoi asgjë” në lidhje me pozicionin e SEC-së për pozitën e aktiveve të tjera kripto sipas ligjeve të letrave me vlerë të SHBA-së dhe as për mospërputhjen e lojtarëve të kriptove, shtoi ai.

“Ndërsa ne miratuam listimin dhe tregtimin e aksioneve të caktuara të bitcoin-it sot, ne nuk e miratuam apo miratuam bitcoin-in”, përfundoi Gensler, i cili e quajti bitcoin një pasuri spekulative, e paqëndrueshme që përdoret gjithashtu për aktivitete të paligjshme, duke përfshirë ransomware, pastrim parash, evazion nga sanksionet dhe financimi i terrorizmit”.

“Është e qartë, ai nuk donte ta bënte këtë,” tha Ian Katz, analist i politikave financiare në firmën kërkimore Capital Alpha Partners. “Ai ndihej sikur duhej sepse gjykata e vendosi në një pozicion ku ai me të vërtetë nuk kishte asnjë mundësi tjetër. Dhe, edhe në këtë rast, ai priti deri në momentin e fundit të mundshëm për ta bërë këtë.” E mërkura ishte dita e fundit e afatit ligjor të SEC për një vendim.

Përtej Gensler, edhe pjesa tjetër e komisionit, qoftë pro apo kundër vendimit, shprehu shqetësime.

“Të gjithë gjetën diçka për t’u mërzitur,” tha Katz. Rezultati “nuk kënaqi askënd, me pak fjalë sepse demokratët do të donin që kjo të mos ishte miratuar dhe republikanët menduan se duhej të ishte miratuar më herët dhe në një mënyrë tjetër”.

Dy komisionerët republikanë të SEC, të cilët mbështesin sektorin e kriptove, ishin në favor të masës. Por Hester Peirce argumentoi se SEC kishte “shpwrdoruar një dekadë mundësish për të bërë punën e tij” dhe “krijoi një furi artificiale” rreth ETF-ve të reja “duke dështuar në ndjekjen e standardeve dhe proceseve normale”.

Mark Uyeda kritikoi kuadrin e përdorur për miratimet si “shpikja e një romani”. . . standard” që i trajton produktet ndryshe nga ETF-të e të ardhmes së bitcoin që komisioni ka miratuar më parë. “Arsyetimi i gabuar” i SEC. . . mund të jehojë për vitet në vijim,” tha ai.

Caroline Crenshaw, një nga tre komisionerët demokratë të KSHZ-së, kundërshtoi, duke thënë se miratimet ishin “të pasigurta dhe ahistorike” dhe e vendosën rregullatorin në “një rrugë të padrejtë që mund të sakrifikonte mbrojtjen e mëtejshme të investitorëve”.

Edhe disa nga lojtarët e njohur që morën miratimin e SEC për të nisur tregtimin e bitcoin u shfaqën të vakët.

Drejtuesit e BlackRock, i cili lançoi një fond të bitcoin të listuar në Nasdaq, thanë se grupi nuk po rekomandonte që investitorët të ndajnë një shumë të caktuar parash për monedhat dixhitale. Oferta “ka të bëjë me ofrimin e një mjeti aksesi me cilësi më të lartë për investitorët që duan ekspozimin ndaj bitcoin”, tha Robert Mitchnick, kreu global i aseteve dixhitale të BlackRock.

Vanguard, i cili nuk sponsorizoi asnjë nga fondet e reja, të enjten tha se fondet e bitcoin spot nuk do të jenë të disponueshme në platformën e saj. “Këto produkte nuk përputhen me ofertën tonë të përqendruar në klasat e aktiveve të tilla si aksionet, obligacionet dhe paratë, të cilat Vanguard i sheh si blloqet ndërtuese të një portofoli investimesh të ekuilibruar dhe afatgjatë,” tha ai.

Miratimet e SEC kanë nxjerrë në pah gjithashtu të metat në Kongresin e SHBA mbi politikën e kriptove. Elizabeth Warren, senatorja demokrate nga Massachusetts dhe kritike e kriptove, tha se “nuk kishte dyshim se SEC mori vendimin e gabuar këtu”.

“Nëse SEC do të lejojë që kriptot të futen edhe më thellë në sistemin tonë financiar, atëherë është më urgjente se kurrë që kripto-ja të ndjekë rregullat bazë kundër pastrimit të parave,” tha ajo.

Megjithatë, pati disa festime nga ligjvënësit republikanë, të cilët kanë qenë mbështetës të industrisë dhe kritikë ndaj Gensler për atë që ata e kanë konsideruar të jetë shtrwngim i tepruar rregullator.

Si u bë departamenti i drejtësisë i SHBA-së në kryepolicin e kriptos “Wild West”

Republikanët në komitetin e shërbimeve financiare të Dhomës së Përfaqësuesve, duke përfshirë edhe kryetarin Patrick McHenry, e quajtën atë “një moment historik për të ardhmen” e aseteve dixhitale në SHBA dhe një “përmirësim të rëndësishëm mbi rekordin rregullator tw SEC”.

Por një ndryshim tektonik në qasjen e SEC ndaj kriptove duket ende i pamundur. SEC ka lëshuar një sërë veprimesh detyruese kundër sektorit të kriptove që synojnë një gamë të gjerë lojtarësh, nga shkëmbimet më të mëdha deri tek personat e famshëm që dyshohet se kanë dështuar të zbulojnë se sa janë paguar për tokenat e tregut. Dhe Gensler ka refuzuar të krijojë rregulla të reja për asetet dixhitale, duke argumentuar se ligjet ekzistuese janë mjaft të qarta.

“Nëse dikush do të mendonte për një sekondë se kjo tregon një lloj ngrohjeje ose shkrirjeje të Gensler drejt kriptos, jo, aspak, as afër,” tha Katz. “Dhe ai e bëri këtë shumë të qartë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *